Ülkemizde Yeraltı Su Kaynakları Daha Çok Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır

Ülkemizde yeraltı suyu kaynakları oldukça fazladır. Çünkü ülkemiz gen bir ülkedir bu nedenle de yer altındaki magma henüz tam olarak sönmemiştir ve yer altında oldukça fazla kırıklı yapı yani fay hattı bulunmaktadır. Bu nedenle de yer altında bulunan sular rahatlıklar yeryüzüne çıkar ve ülkemizde bir çok alanda kullanılır.

Ülkemizde yeraltı suları ve kaynakları öncelikle içme suyu olarak kullanılır. Yer altından çıkarılan su mineral bakımından oldukça zengindir ve temiz sudur. Bu yer altı sularının üzerinde bir çok işlem yapıldıktan sonra bu sular rahatlıkla içme suyu olarak kullanılmaktadır.

Yer altı sularına bazı bölgelerde gerekli koşullar sağlandığında sondaj adı verilen işlem uygulanır ve böylece yer altındaki su yeryüzüne çıkarılarak tarım faaliyetlerinde üretilen ürünleri sulamak amacı ile kullanılır.

Bazı bölgelerden çıkan yer altı suyu magmaya yakın alanlardan çıktığından dolayı sıcak hatta kaynar su olarak yeryüzüne çıkar bu yer altı suları da mineral ve protein açısından zengin olduğundan dolayı kaplıca suyu olarak kullanılır ve insanlar bu sulara girerler bu yer altı suyunun bir çok hastalığa faydası bulunmaktadır.

Ülkemizde Yeraltı Sularından Hangi Alanlarda Yararlanılır Konusunda Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.