Ülkemizde Pirinç Yetiştirilen Yerler Nerelerdir

Bu yazımızda ülkemizde pirinç yetiştirilen yerler nerelerdir sizlerle paylaşacağız.

Pirinç; tüketme açısından ve üretilen alanlar sayesinde yetiştiriciliği en fazla yapılan tarımsal ürünlerin başında gelir. Tüketiminin fazla olması, ülkemize ekonomik anlamda büyük katkı sağlar. Türkiye, Uzakdoğu ülkeleri ve bazı Avrupa ülkelerinde yetiştiriciliği daha yoğun olarak yapılan pirinç, en çok Uzakdoğu ülkelerinde tüketilir.

Temel gıda maddeleri arasında olan pirinç, ülkemizde başta Trakya ve Karadeniz olmak üzere sulak alanlara sahip yerlerde yetiştirilir. Yılda ortalama 400 – 500 ton değerinde yetiştirme potansiyeli bulunan pirinç yıllık 200 tona ulaşan ithalat rakamlarına ulaşır.

Pirin yetişme süresi boyunca yüksek nem ve sıcaklık isteyen bir besindir. Türkiye’de üretim, çoğu zaman akarsu boylarında ve alüvyal ovalarda yaygındır. Yetişme döneminde çoğu zaman suyun içinde kalması gerektiğinden üretimi oldukça uğraş ister ve zordur. En fazla, Edirne’de Meriç ve Ergene nehirlerinin kenarlarında, daha sonra Samsun, Çorum, Kastamonu, Adana, Diyarbakır gibi illerimizden geçen akarsu kenarlarında yetiştirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.