Ülkemizde Kış Turizmi Nerelerde Yaygındır

Kış aylarında olmamız nedeniyle gözler kış turizmine çevrilmiş durumda. Bizde sizler için ülkemizde kış turizminin nerelerde yaygın olduğunu araştırdık.

Ülkemiz Dünya Turizm Örgütünün yapmış olduğu araştırmalar sonucunda çıkardığı istatistik verilerine göre, en çok turist ziyareti alan ülkeler arasında 9. sırada, en çok turizm geliri elde eden ülkeler arasında 8. sırada olmakla birlikte hızla yukarıya tırmanmaktadır. Türkiye; coğrafyası, iklimi ve turizm sektöründeki renkliliği sayesinde ön planda olan bir ülkedir. Ayrıca kış turizminde de gelişmiştir.

Türkiye’de şimdilerde Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiş kış turizmi mekanları şunlardır;  “Kayseri Erciyes, Aksaray Hasan Dağı, Gümüşhane Zigana Dağı, Kocaeli Kartepe, Bayburt Kop Dağı, Erzurum Palandöken, Bitlis Sapgör, Antalya Alanya Akdağ, Isparta Davraz, Bolu Köroğlu Dağı, Kastamonu-Çankırı-Ilgaz, Bursa Uludağ (2 Gelişim Bölgesi), Kars Sarıkamış, Muğla Seki Erendağ, Samsun Ladik Akdağ, Çankırı Ilgaz Kadınçayırı, Antalya Akseki, Gümüşhane Çakırgöl ve Erzincan Ergan Dağı” Bu toplam 19 yerde kış turizm merkezleri faaliyet gösterir.

Bu bölgelerin yıllardan beri faaliyet gösteren ve gelişmiş olanları ise; Bursa-Uludağ, Erzurum-Palandöken, Kayseri-Erciyes, Bolu-Köroğlu-Kartalkaya’dır. Bu kış turizmi alanları her yıl kış mevsiminde pek çok turistin ziyaretini alır. Son zamanlarda ise Kars-Sarıkamış ve Antalya-Alanya-Akdağ da bulunan kış turizmi merkezi adını hızla duyurmaya başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.