Ülkemizde Çocuk Haklarıyla İlgilenen Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir

Ülkemide çocuk haklarıyla ilgilenen sivil toplum kuruluşlarının neler olduğunu merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

İşte ülkemizde çocuk haklarıyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları şunlardır;

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Kimsesiz, ihtiyaç sahibi çocuklara barınma ve beslenme yardımı yapan kurumdur.
Özellikle çocuklara, yurt, ev gibi barınma birimleri kurarak onların bir ev ortamında ve sıcaklığında büyümeleri için çaba sarf ederler.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Bu kurum gönüllüler tarafından kurulan çocuklara sevgi ve anlayış görme, şefkat, sağlıklı bir ortamda yaşama ve beslenme, oyun oynama, eğitim alma ve becerilerini geliştirme fırsatı tanıyan bir kurumdur.

Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği

Bu kurum çocuk yuvarında yaşamlarını sürdüren 3-6 yaş grubundan başlayan kimsesiz çocukları korumak amacıyla kurulmuştur. Bu kurum bünyesindeki evlerde 5 – 6 çocuk 3 bakıcı nezaretinde yaşam sürdürür. Bu sayede çocuklar sosyal yaşama uyum sağlar. Türk aile yapısına uygun yaşam sürer.
Ayrıca bu dernek; Çocuk Köyü, Çocuk Evi, Çocuk ve Gençlik Merkezi, Özel Çocuk Yuvası, Ana Okulu, Yurt, Pansiyon, Bakım Merkezi, Gündüz Bakımevi, Okul, Kurs, Kişisel Gelişim Merkezi, Meslek Edindirme Eğitim Merkezi, Koruma ve Bakım Rehabilitasyon Merkezi, Rehberlik Merkezi gibi kurumların açılmasına ve faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olur.
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Geleceğimizin Çocukları Vakfı

Bu kurum 1997 yılında kurulmuştur. Vakfın ana hedefi korunmaya muhtaç çocukları topluma kazandırmak için gerekli olanakları sağlar. Çocukların tüm eğitim masraflarını üstlenir, onlara kaliteli ortamlar yaratır, okul, çocuk yuvası, aş evi ve sığınma evi gibi tesisleride çocukların hizmetine sunar.

KIMSEV – Kimsesiz Ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Kimsesiz ve sokağa düşmüş gençlerin barınma ihtiyacını gideren, onlara eğitim fırsatı veren topluma kazandırmayı kendilerine hedef bilmiş bir kurumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.