Ülkemizde 4 Kişiden 1’i Öğretmenlik Mesleğini Seçmek İstiyor

Ülkemizde 4 Kişiden 1’i Öğretmenlik Mesleğini Seçmek İstiyor
  • 08.01.2018

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün başlatmış olduğu bir anket sonucunda ülkemizde her 4 kişiden 1’i öğretmen olmayı istiyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, anketin duyurusunu yaparken istatistiksel verilere değinmeden geçmedi. OECD ortalaması öğretmen olmak ister misiniz anketinde yüzde 5 iken bizim ülkemizde bu anketin oranı yüzde 25.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanlığında verdiği bir konuşmada eğitim sektörünün niteliklerini artırmak amacıyla okullarda yenilemelere gittiklerini ve yeni derslikler yeni okullar açtıklarını anlattı. Son yıllarda toplam 282 bin derslik açtıklarını dile getiren Yılmaz, “Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 36’dan 24’e düştü. Türkiye’de 28 öğrenci için 1 öğretmen varken, bu sene 17-18 öğrenci için bir öğretmen var. Meslek liselerinde bu rakam 12-13 öğrenciye kadar düşmekte” dedi.

 

OECD ülkelerinde sorulan “Kim öğretmen olmak ister?” anketi ile ilgili ise şunları anlattı; ” Ankette yüzde 2-3 oranları ile cevap veren ülkeler yok değil. Örneğin Rusya gibi bir ülkede 15 yaş üzerindeki anket katılımcıların oranı yüzde 2 olarak saptanmış. Türkiye’de ise oran yüzde 25 civarında. OECD ülkelerinde eğitim sektörüne aktarılan milli gelir oranı yüzde 5,2 iken ülkemizde ise milli gelirin yüzde 6,2’sini eğitim sektörüne aktarılmakta. Geçmiş yıllarda eğitim alanında OECD ülkelerinin gerisinden geliyorduk. Ancak günümüzde pek çok ülkenin fazlasıyla önüne geçtik.” dedi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ