Ülkeler Neden Birbirlerine Ürün Alıp Satarlar

Ülkeler neden ithalat ve ihracat yaparlar, ülkeler neden birbirlerine ürün alıp satarlar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İlk önce ithalat ve ihracat kavramlarına bakalım;

İthalat; bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkenin satın alması demektir. Yani bir ülkenin başka ülkelerden ürünler satın almasıdır diyebiliriz.

İhracat; Bir ülkenin üretiği malları başka ülkelere para karşılığı satması anlamına gelmektedir.

Günümüzde de gördüğümüz gibi ülkeler aralarında sürekli bir ithalat ve ihracat yapmaktadırlar. Peki neden ülkeler kendi ürettikleri ürünlerle yetinmeyip başka ürünlerle alışveriş olayına giriyorlar?

Her ülkede her ürün üretilemeyebiliyor ancak bu ürünler üretilemese de ülkelerde elbetteki bu ürünlere ihtiyaç duyuluyor. Ya da bir ülke bir ürün yapıyor ya da tarım ürünü yetiştiriyor bu yüzden hem ülke ekonomisine katkı olması için hem de üretim fazlası olduğu için ülkeler diğer ülkelere satış yapabiliyorlar.

Yani, bir ülke herhangi bir ürüne ihtiyaç duyduğundan dolayı ithalat yaparken, başka bir ülke üretim fazlası olduğundan dolayı ürettiği ürünlerin bir kısmını ihracat yaparlar.

Ülkeler Neden Birbirlerine Ürün Alıp Satarlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.