Ülke Dışından Getirilen Cep Telefonlarında Gelişme

Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonlarında Önemli Gelişme

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun altını çizerek açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan; kurdukları Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nin insanlara büyük kolaylık getireceğini söyledi. Sistem sayesinde Türkiye’de bulunan gurbetçiler ve turistler pek çok kolaylığa sahip olacak.

Elvan konuşması sırasında bir cep telefonunun yurt dışından getirilip de 30 gün bitmeden kayıt altına alma işlemi yapılmazsa kapatıldığını hatırlattı. Sayın bakan Mayıs ayında Berlin’e ziyaret yapmıştı. Oradaki gurbetçilerin mevzu bahis konu hakkında talepte bulunduklarını söyleyen Elvan, talepleri dinlediklerini ve mevcut yönetmelikteki değişimi bu yüzden yaptıklarını söyledi. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik bu sebeple değişime uğradı.

Değişim yurt dışından gelen telefonun maksimum kayıt altına alınma süresinin 30’dan 60’a çıkmasını sağladı. Elvan böylece kayıt süresinin kısalığından kaynaklanan sorunların çözülmesini umduğunu söyledi. En başta yaz tatili sürmek için Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşların Türkiye’de yeni telefon alma sorunlarının kendilerinin dikkatini çektiğini söyleyen Elvan, düzenleme sayesinde ne onların ne de turistlerin bu sorunu yaşamayacağını söyledi. Artık turist ya da gurbetçi olsun Türkiye’ye gelen herkes telefonunu 2 ay boyunca kayıt altına almasa da kullanabilecek.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.