Ulaşım Araçlarının Geçmişten Günümüze Gelişimi

Ulaşım araçlarının geçmişten günümüze ne denli geliştiğini biliyor muydunuz? İşte bu gelişmeler…

Araba; İnsanlık tarihinde ilk önce araçlar insan ve hayvan gücü ile çalıştırılırdı. Ardından motorlu taşıtlar icat edilmiştir. Bu tür araçlar; benzin, dizel ve gaz ile çalışır. Günümüzde ise elektrik ve güneş enerjisi gibi enerji türleri ile çalışan arabalar icat edilmektedir.

Bisiklet; Eski zamanlarda icat edilen ilk bisiklet tahtadan üretilmişti. 1818 yılından bu yana ise bisiklet metal malzemelerden üretilmiştir. Şimdilerde bisiklet, tüm toplumlarda sıkça kullanılan bir ulaşım ve eğlence aracıdır.

Fayton; Bu ulaşım aracı; körüklü, dört tekerlekli ve atlı binek arabasına denir. Bu araçlar yalnızca insan taşımada kullanılmaktaydı. Otomobilin icadı ile fayton kullanımı yavaş yavaş sona ermiştir. Şimdilerde yalnızca turistik şehirlerde kullanılmaktadır.

Minibüs; 3.5 – 4 metrelik kapalı aracın içine koltuklar konularak kısa ve uzun mesafelere yolcu taşımacılığında kullanılan hafif ticari araçlara denir. Minibüs koltuk sayıları 6 veya 14 koltuk arasında değişir. Bu tür araçlar yolcu taşımak içÖzellikle toplu ta icat edilmiştir.

Denizyolu ulaşımı; Bu ulaşım türünde kullanılan araçlar; gemi, vapur, ve benzeri deniz araçlarıdır. Daha çok uluslararası ticaret’te veya denizaşırı erlere yolcu taşımacılığında kullanılır. Ülkemizin üç tarafında deniz bulunmasından dolayı oldukça gelişmiş ve sık kullanılan ulaşım türüdür.

Havayolu ulaşımı; 1.dünya savaşının ardından gelişen ve yolcu ulaşımında kullanılan araçtır. Ülkemizde ilk kez ulaşım amacıyla kullanılan havayolu araçları ufak 2 kişilik planörlerdir . Günümüzde ise pek çok şirket hava yolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmaktadır.

Demiryolu ulaşımı; Bu ulaşım türünde şehir içi tramway, metro gibi araçlar kullanılmaktadır. Şehirler arası ise tren ve hızlı tren gibi araçlar faaliyet gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.