Uçakların Kullanım Amaçları Nelerdir

Uçakların kullanım amaçlarının neler olduğunu öğrenmek isteyenler mutlaka yazımızı okumalılar.

İşte uçakların kullanım amaçları şunlardır;

Yolcu taşıma; En fazla yolcuyu en kısa sürede gitmeyi amaçladıkları yere tasımak için uçak kullanılır. Çok büyük şirketler bu hizmeti halka sunmaktadır. En fazla yolcu kapasitesi olan yolcu uçağı Airbus firmasına aittir. Bu uçak 2007 yılında ticari seferler düzenlemeye başlamıştır.

Savaşlarda; Bazı uçaklar özellikle savaşta kullanmak için üretilir. Bu uçakların bombardıman ve avcı türleri bulunmaktadır.

Yangın söndürmede; Bazı uçaklar itfaiye görevi taşır. Daha çok orman yangınlarında bu itfaiye uçakları kullanılır.

İlaçlamada; Bazı uçaklar tarım amaçlı kullanılır. Tarım yapılan geniş ve düz arazileri ilaçlamada uçaklar daha ekonomiktir.

Kargo ulaşımında; Bazı uçaklar sadece kargo taşıma amaçlı kullanılırlar. Bu uçakların; sivil ve askeri türleri vardır. Deniz aşırı ülkelere kargo ulaştırmada kullanılır.

Casuslukta; Bu uçaklar askeri amaçlı kullanılır. İnsansız ve pilotku türleri bulunur.

Radar uçakları; Bazı uçaklar askeri ve sivil amaçlı kullanılır. Düşmanı veya kendi ülke unsurları bu uçaklarla yukarıdan kolayca izlenir.

Tanker olan uçalar; Bu uçaklar askeri ve sivil amaçla kullanılır. Uzun mesafe katedecek bir uçağa havada yakıt ikmali yapan uçaktır.

Denizde kullanılan uçaklar; Suda tehdit oluşturan unsurlara karşı kullanılan suya inip kalkabilen uçaklardır.

Keşif amaçlı; Çoğunlukla tek motora sahip, iki veya üç mürettebat alabilen, düşmanın pozisyonunu ve silahlarının yöneltildiği yeri bulmada kullanılan uçaklardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.