Uç Minik Serçem Kitabının Özeti Kısa

Sütçülük yaparak geçimini sağlayan adam eşi ve İlkçiçek ile Narçiçek isimli kızları ile iki odalı bir evde yaşıyordu ve yoksul bir hayat sürüyorlardı. Ailenin bu iki kızı büyüdükten sonra Sonçiçek adından bir kızları daha dünyaya gelir. Bir süre sonra İlkçiçek ve Narçiçek evlenir ve kendi yuvalarını kurar ve evde sadece akıllı, sevimli ve cana yakın kızları olan Sonçiçek kalır.

Hayvanları çok seven Sonçiçek’in Kınalı adında bir kedisi ve Sürmeli adında bir de köpeği vardır. Bununla birlikte babası sütçülük yaptığı için inekleri de vardır.

Her şey yolunda giderken bir gün Sonçiçek, ağaçtan düşen bir serçe yavrusunu görür. Onu alır ve evinde beslemeye karar verir. Bir zaman sonra minik serçe büyür ve kendisine bir eş bulur böylece yuvasından uçup gider. Sonçiçek ise bu duruma çok üzülür bu nedenle de minik serçe Sonçeçik’i sık sık ziyaret edeceğine söz verir. Fakat tam da bu sırada Sonçiçek’in babası gördüğü çevre baskısı yüzünden otlağını satar ve başka otlaklar bulmak için ailesini de alarak başka bir yere göç etmeye karar verir. Bu olaya en çok üzülen Sonçiçek’i arkadaşları ve minik serçesi yol boyunca teselli etmeye çalışmıştır.

Yeni otlaklarına yerleşen aile yepyeni bir düzen kurmuşlardır. Sonçiçek ise buralarda yeni arkadaşlar bulmuştur ve böylece kısa bir sürede bulunduğu çevreye de alışmıştır. Ama her an aklının bir köşesinde sürekli minik serçesini düşünmekten kendisini alamamıştır.

Uç Minik Serçem Kitabının Özeti Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

16 yorum

  1. sınavdan 100 aldım.Hoca sordu:”nasıl çalıştın ” diye.”kitabı okudum sonra özetine baktım dedim.”hangi siteden baktın”dedi bu siteyi söyledim hocam bu siteyi tavsiye etti.bende ediyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.