Üç Çocuklu Ailelere Vergi İndirimi Şartları

Üç çocuklu ailelere vergi indirimi şartları hakkında bilgi kısaca

Üç çocuklu ailelere yönelik vergi indirim oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılması ve 3 çocuklu asgari ücretli ailelerin vergi yükünün sıfıra indirilmesi öngörülüyor.

TBMM’ye sevk edilen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üçüncü çocuk için vergi indirim oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmasının ve 3 çocuklu asgari ücret gelirine sahip ailelerin vergi oranının sıfıra çekilmesinin öngörüldüğünü belirtti. Dünyabülteni’nin yaptığı habere göre MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri yazılı soru önergesi verdi. Şimşek ise önergeye yatırımları desteklemek ve istihdamı artırma amaçlı olarak 2006 yılından itibaren kurumlar vergisi oranının yüzde 30’dan 20’ye indirildiğini hatırlatarak cevap verdi.

Bu sayede 2002 yılında yüzde 65 olan kurum gelirleri üzerindeki vergi yükü yüzde 35’e düşürüldü. Şimşek konuyla ilgili olarak Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında kar dağıtımı sıralamasında toplam vergi yükü sıralamasında en yüksek üçüncü ülke iken 2014 yılı ile birlikte 28.sıraya düştüğü şeklinde açıklama yaptı.

Şimşek aynı şekilde istihdam konusunda vergi yükünün de azaldığını belirtti. En yüksek vergi dilimine uygun görülen fon payı dahil yüzde 49,5 olan vergi oranı yüzde 35’e düştü. En düşük vergi dilimine uygulanan fon payı dahil yüzde 22’lik vergi oranı ise yüzde 15’e düştü. 2008 yılı başından itibaren OECD ülkeleri ile birlikte modern vergi kanunlarının çoğunda yer alan asgari geçim indirimi uygulaması yürürlüğe girdi. Bu sayede ücretli kişinin medeni ve ailevi durumuna göre uygulanan bir vergi sistemine geçildi. Bu uygulama dahilinde asgari ücretin yarısından başlamak üzere ücretlerin önemli bir kısmı ve dört çocuklu asgari ücretliler gibi bazı durumdaki kişilerin tamamı vergi yükümlülüğü kapsamı dışında bırakıldı. TBMM’ye yönlendirilen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ise üçüncü çocuğa sahip ailelerde vergi indirim oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmasını ve üç çocuklu asgari ücretli ailelerin gelir vergisinin sıfıra çekilmesini öngörmekte.

Üç Çocuklu Ailelere Vergi İndirimi Şartları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

  1. Merhabalar benim 3 çocugum var eşim çalışmıyor inter sitelerinde bununla ilgili detaylı bir açıklama bulamadım bundan nasıl faydalana bilirim yardımlarınızı rica ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.