Twitter ve Facebook Hesap Şifresi Güvenliği

Twitter ve facebook hesap şifresi güvenliği hakkında bilgi kısaca

Tren Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Pınar Uylum Terzioğlu, kolay tahmin edilebilir ya da rahatlıkla kırılabilecek şifrelerin tercih edilmesinin sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesinde kolaylaştırıcı faktör olduğunu söylüyor.

AA muhabirine açıklama yapan Terzioğlu, son zamanlarda sosyal medya hesaplarının sık sık başkaları tarafından ele geçirildiğini ifade etti. Sosyal medyanın bu kadar geliştiği günümüzde insanlar birbirleriyle ilgili birçok bilgiyi çok kısa süre içinde öğrenebiliyor. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarında ne kadar çok kişisel bilgi bulundurduklarının bilincinde değiller. Bazı kullanıcılar sosyal ağları kendi uzantıları görmelerinden dolayı kendileriyle ilgili çok fazla bilgiyi paylaşabiliyor. Kişiler tatil planlarına varan detayları sosyal medya üzerinden paylaşabiliyor ve bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Sosyal medya hesaplarındaki güvenlik açıklarından birini de zayıf koruyucu özellikteki şifreler oluşturuyor.

Kullanıcıların, kullanıcı adlarını, şifrelerini ve bilgilerini güvenli bir şekilde koruyabilmeleri için öncelikle karmaşık ve uzun bir kelime seçilmesi gerektiğini belirten Terzioğlu, kullanıcılara tüm hesapları için aynı şifreyi kullanmaktan vazgeçmelerini tavsiye ediyor.

Tahmin edilebilir ve kolay kırılabilecek nitelikteki şifreler sosyal medya hesaplarının rahatlıkla ele geçirilmesine neden olabiliyor. Ayrıca kullanıcıların tanımadıkları kişilerden gelen maillerdeki bağlantılara da güvenmemeleri gerekiyor. Bunun gibi girişimlerle kullanıcıların bilgisayarına virüs bulaşabiliyor ve bu da güvenlik açığı oluşturabiliyor.

Sosyal medya, birçok kullanıcının özel hayatlarına dair paylaşım yaptığı bir platform halinde. Bunun yanında birçok sanatçı, siyasetçi, kamu kuruluşu ve ticari kuruluş, da sosyal medya yoluyla kitlelere ulaşabiliyor. Bu hesaplara yönelik internet saldırılarının ciddi iletişim suçları olduğuna dikkat çeken Terzioğlu, bu tip hesapların ele geçirilmesi durumunda önemli kargaşaların ortaya çıkabileceğinin de altını çiziyor.

Sosyal medyanın bu derece yaygınlaşmasında en önemli faktörlerden birinin akıllı telefonlar olduğunu söyleyen Terzioğlu, uzun süre mobil cihazlara yönelik tehditlerin ciddi boyutlara ulaşamayacağı düşünülse de zararlı yazılımlarla artık bu tehditlerin ciddi boyutlara ulaşabildiğini söylüyor. Mobil platformlar günümüzde en büyük tehdit yollarından biri haline gelmiş durumda.

Twitter ve Facebook Hesap Şifresi Güvenliği Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.