Türklerin Kullandıkları Takvimler Nelerdir

Türklerin kullandıkları takvimlerin neler olduğunu merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Türkler geçmişten bu yana 5 tane takvimi günlük yaşantılarında kullanmışlardır. Bunlar 12 hayvanlı Türk takvimi, celali takvi, hicri takvim, rumi takvim ve miladi takvimdir. İşte bu takvimlerin özellikleri şunlardır;

12 Hayvanlı Türk Takvimi; Bu takvim Türklerin kullandığı en eski takvim olma özelliğini taşır. Bu takvim güneş yılı baz alınarak hazırlanmıştır. 12 Hayvanlı Türk takviminde her yıla başka bir hayvan adı verilmiştir.

Celali Takvim; Celali takvim Büyük Selçuklu Devleti tarafından hazırlanmıştır. Melikşah’ın hazırlanmasını istediği takvimde güneş yılı baz alınmıştır.

Hicri Takvim; Hicri takvimde ay yılı baz alınarak hazırlanmıştır. Bu takvimin başlangıcı Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti olan 622 yılına denk gelmiştir.

Rumi Takvim; Rumi takvimde güneş yılı baz alınarak hazırlanan bir takvimdir. Bu takvim Osmanlının resmi ve mali işlerde kullanmak için 19.yüzyılda kullanmaya başlanmıştır.

Miladi Takvim; Miladi takvimde güneş yılı baz alınmış ve 1926 yılından şimdiye kadar kullanılan bir takvimdir. Mısırlılardan örnek alınarak hazırlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.