Türklerin Kullandığı Takvimler

Türklerin kullandıkları takvimler ve özellikleri hakkında bilgi kısa özet

Tarih Boyunca Türklerin Kullandıkları Takvimler

On İki Hayvanlı Takvim: Güneş yılı esaslıdır. Her yıla bir hayvan ismi verilir. 12 aydan oluşur.

Hicri Takvim : Ay yılı esaslıdır, ilk kez Hz. Ömer zamanın da kullanılmaya baş­lanmıştır. Hicret başlangıçlıdır (622). Bir yıl 354 gündür. Ülkemizde 1926 da kaldırılan bu takvim günümüzde sadece dini ay ve günlerin belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Celali Takvimi : Büyük Selçuklu Devleti’nde Melikşah tarafından yaptırılmıştır. Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir. Başlangıç tarihi olarak 1079 yılı kabul edilmiştir. Ayrıca Babürler tarafından da kullanılmıştır. Gü­neş yılı esaslıdır, iran kökenlidir.

Rumi Takvim : Güneş yılı esaslı bir takvimdir. Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir. Osmanlılarda 1839 yılından itibaren mali işlerde aksama olmaması için kullanılmaya başlanmıştır. Sadece ekonomik alanda kullanılmıştır. Başlangıç tarihi olarak Hicret kabul edilmiştir.

Miladi Takvim : 

Güneş yılı esaslıdır. Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir. Mı­sırlılar ve Romalılar geliştirmiştir. Hz. isa’nın doğumu (Milat “0”) baş­langıç kabul edilmiştir. Başlangıç olarak 1 ocak tarihi kabul edilmiş­tir. Ülkemizde 1 Ocak 1926’dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihten günümüze Türk devletlerinin kullandıkları takvimlerin özellikleri hakkında bilgi verdik kısaca …

12 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.