Türklerin Kullandığı Alfabeler Nelerdir

Türkler tarih boyunca bir çok medeniyetten etkilenmiştir ve bu etkileşim sonucunda da bir çok alfabe kullanmışlardır.

Türklerin Kullandığı Alfabeler:

  • Göktürk Alfabesi: Bu alfabe ile yazılan metinler “Göktürk” ya da “Orhun” olarak isimlendirilmiştir. Orhun’da yaşan Türklerin kullanmış olduğu bu alfabeyi aynı zamanda Hunlar, Göktürkler ve Türk kavimleri üzerinde düzenlemeler yaparak kullanmışlardır. Alfabede toplamda 38 harf bulunmaktadır. Bu harflerin dördü sesli harftir ve sekiz sesi karşılamaktadır. Diğer harfler ise sessiz harflerdir.
  • Uygur Alfabesi: Göktürklerden sonra kurulan Uygurlar tarafından kullanılan bir alfabedir. 18 tane işaret ve sembolden meydana gelen Uygur alfabesinde dört sesli harf vardır. Bu alfabede yazılar sağdan sola yazılır ve harfler birbirine yapışıktır. Bu alfabenin yazıcılarına ise “Bakşı”, “Bakşıgeri” ya da “Serbahşı” denilmektedir.
  • Arap – İslam Alfabesi: İslam dininin kabul edilmesinden sonra Türklerin kullanmış olduğu bir alfabedir. 28 harf olan Arap alfabesi, Türklerin kullanması ile 31-36 harf şeklini almıştır. Arap alfabesi ile Türk İslam tarihinde bir çok edebi metinler yazılmıştır. Sağdan sola yazılan Arap alfabesinin kullanımı görünüşte zordur ancak harflerin öğrenimi oldukça kolaydır.
  • Kiril Alfabesi: Bu alfabe emperyalizmin zoraki bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Yani Ruslar kendi sınırlarında bulunan Türklerin birlik ve bütünlüklerini bozmak için alfabe yasağı koymuştur ve değişik bir çok sembollerin ve şekillerin olduğu alfabeyi zorunlu kılmışlardır. Soldan sağa yazılan bu alfabe 38 harftir. Sadece Rusya’daki Türkler kullanmıştır.
  • Latin Alfabesi: 1925 senesinde ilk olarak Azeri Türkleri tarafından kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte 1928 yılından bu yana Türklerin kullanmaya başladığı alfabedir. Latin alfabesinde 8 sesli var bulunur ve diğerleri ise sessiz harftir.

Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.