Türklerin İslamiyeti Kabul Etmesinde Etkili Şahsiyetler Kimlerdir

Türklerin islamiyeti kabul etmesinde etkili şahsiyetlerin kimler olduğunu sizler için araştırdık.

Türklerde İslam inancının yerleşmesinde; Allah sevgisini, Hz. Muhammed’in sünnetine bağlılığı, hoşgörüyü ve fakirlere yardımı nasihat eden tasavvuf önderleri ön ayak olmuştur.

Ayrıca İslam dininin ilerlemesinde Kur’an ve sünnet ışığından yola çıkılarak dini düşünceyi, güzel ahlakı ve ibadetleri insanlara duyuran; dini meseleleri çözen âlimlerin de katkısı çok büyüktür.

Hiçbir inanç bir millete mecburi olduğu için kabul ettirilemez. Bir dine mecbur kılınan kimseler, bunu zorla yaptıkları için inanışları uzun sürmez ve inançları kısa süre başka tarafa kayar.

Türklerin İslam’ı kabul etmeleri tamamen kendi istekleriyle gerçekleşmiştir. Bunun sebeplerinden ilki Müslümanların dinlerinde zorlama olmaması nedeniyle daima hoşgörülü davranışları, ikincisi Türklerin eski dinlerinin İslam’a benzemesidir. Geçmişteki dinlerine yakın hissettikleri için İslamı tercih etmişlerdir.

İslam dinini tercihlerindeki son neden ise Türklerin; Müslüman tüccarların dürüstlüklerinden ve ticaret anlayışlarından etkilenmesidir.

Geçmişten bu yana pek çok Türk büyük alim ve bilginler yetişmiştir. Türkler arasında İslam’ın yayılmasında etkili olan önemli şahsiyetler şunlardır;

– Ebu Hanife
– İmam Maturidi
– Ahmet Yesevi
– Yunus Emre
– Ahi Evran
– Hacı Bektaş Veli
– Mevlana’dır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.