Türkler İle Çinliler Arasında Yapılan Mücadelelerin Nedenleri

Orta Asya’da Türkler ile Çinlilerin arasında yapılan mücadelelerin nedenleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkler ile Çinliler arasında tarih boyunca hep bir mücadele görülmüştür. Öyle ki; Metehan döneminde Çin üzerine defalarca akınlar yapılmış ve Çinliler Türk akınlarından korunmak için uydudan görünen tek mimari eser olan Çin Seddi’yi inşa etmişlerdir.

Türkler ile Çinliler arasında tarih boyunca süregelen mücadelelerin temelinde her iki devletin de Orta Asya bölgesinde baskın güç yani egemen olmak istemesidir.

İpek yolu tarih boyunca önemli bir gelir kaynağı olan ve bir çok devletin hedefi olan bir ticaret yoludur. Bu nedenle Türkler ve Çinliler arasındaki ezeli mücadelenin diğer bir nedeni ise İpek yolu adı verilen ticaret yoluna hakim olmaktır. Bununla birlikte Türkler’in o dönemlerde göçebe bir hayat yaşıyor olması sebebiyle Türkler; ipek, buğday, pirinç gibi ihtiyaçlarını Çin’den almak istiyordu ancak Çin bu duruma genellikle sıcak bakmamıştır. Bu durum da Türkler’in Çin’e sayısız kez akın düzenlemelerinin nedenlerinden birisidir.

Türkler İle Çinliler Arasında Yapılan Mücadelelerin Nedenleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.