Türkler Abbasiler Döneminde Hangi Görevler Üstlenmişlerdir

Türkler Abbasiler döneminde hangi görevleri üstlenmişlerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkler, Abbasiler döneminde dışlanmamışlardır aksine devlet üzerinde önemli görevler üstlenmişlerdir. Türkler, Abbasiler döneminde üstlendikleri en önemli görev ise askerlik ve memurluk görevleri olmuştur.

Abbasi yöneticisi olan ve annesi Türk olan Mutasım,  833 yılında halife seçilmiştir. Mutasım halife olduktan sonra ise devletini koruyabilmek için Türklerin de içinde bulunduğu özel bir askeri birlik meydana getirmiştir ki bu askeri birlikte Türkler oldukça büyük ve önemli görevler almışlardır.

Mutasım, askeri birliğini oluşturduktan sonra bu askeri birliğin Bağdat’ta risk yarattığından dolayı Samarra adında bir kent kurup Türklerin de bulunduğu ülkeyi buraya getirmiştir.

838 senesinde Bizans’a karşı sefere çıkan Mutasım, İznik önlerine kadar gitmiştir. Ancak kısa bür süre sonra vefat etmiştir.

842 yılında Mutasım’ın yerine oğlu Vasık geçmiştir. Vasık, kendi döneminde Türklere ve askeri birlikte bulunan Türk komutanlara daha büyük görev ve sorumluluklar vermiştir. Vasık’ın ölmesinin ardından ise devlet gerileyerek yıkılmıştır.

Türkler Abbasiler Döneminde Hangi Görevler Üstlenmişlerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.