Türkiyenin Yağış ve Nemlilik Dağılışı Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Türkiye’nin yağış ve nemlilik dağılışı hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Türkiye; yağış ve nemlilik açısından farklı iklimlere sahip bir ülkedir. Ülkemiz yarı nemli yarı kurak alanlara sahiptir. Bu nedenle yıllık yağış miktarı ile yağışların ay bazında dağılımı oldukça dengesizdir. Ülkemizde yağışların en fazla olduğu alanlar dağların denize bakan yamaçları ve Karadeniz kıyılarıdır.

Kurak alanlar iç bölgelerde dağların etkisinde kalan ve bu nedenle yağışların engellendiği yerlerdir. Bu gibi alanlarda yağış miktarı daha azdır. Bu alanlara örnek olarak İç Anadolu bölgesinde Tuz gölü ve etrafı verilebilir. Ülkemizde yağışların dağılışı dengesizdir.  Ülkemizde kenar bölgeler ve iç bölgeler arasında yağış rejimi oldukça dengesizdir.  Ülkemizde en fazla yağış alan alanlar Doğu ve Batı Karadeniz dağları ile Batı Toros dağları ile Doğu Anadolu dağlarıdır. İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin iç kısımlarında yağış miktarı oldukça azdır.

Türkiye’de en düşük mutlak nem; Anadolu’da Erzurum ve Kars illerindedir.  Bu kısımlarda sıcaklık oldukça düşük ve buharlaşma azdır. Maksimum nem ülkemizde en yüksek Güney Doğu Anadolu bölgesindedir. Bağıl nem ise Karadeniz bölgesinin kuzey kısımlarında en yüksek İç Anadolu bölgesinin iç kısımlarında en düşüktür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.