Türkiye’nin İngilizce açığı büyük

Türkiye’nin İngilizce açığının büyük olduğunu belirten British Time Dil Okulları Kurucusu Mehmet Karataş, bir ülkenin İngilizce öğrenebilmesi için zenginleşmesi gerekmiyor, ancak o ülkenin zenginleşebilmesi için İngilizce öğrenmesi gerekiyor” diyor ve araştırma sonuçlarını değerlendiriyor. Türkiye’nin İngilizce açığını kapatmak için İngilizce eğitimi konusunda uzun yıllar çalıştıklarını belirten Karataş, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (Tepav) yaptığı araştırmayı önemsediklerini vurguluyor. Türkiye ekonomisinin modernleşme ve büyüme sürecinde olduğunu, ekonomik kalkınma da sıçrama yapabilmesi için İngilizce açığını kapatmak gerektiğinin altını çiziyor.

Öğrencilik yıllarında kendisinin de İngilizceyi zor öğrendiğini ve neden zor öğrenildiğini merak ederek araştırdığını ve bu işe bir profesyonel olarak girdiğini, Türkiye’de 150.000 kişiye İngilizce öğrettiklerini söyleyen Mehmet Karataş, ülke komşularımızla iletişimi güçlendirmek, ekonomik zenginliği sağlayabilmek için küresel dil olan İngilizcede yeterlilik düzeyinde olunması gerektiğini söylüyor. Türkiye’de ikinci nesil reformlara ihtiyaç olduğunu, ikinci nesil reformların ise teknoloji veya ilaç yapımı, AR-GE çalışmaları gibi ileri teknolojili üretim ile gerçekleşebileceğini bunun içinde yüksek İngilizce yeterliliğinin önemli olduğuna değiniyor.

İngilizce Açığı Nasıl Kapanır

Türkiye’de eksikliklerin giderilmesi için yapılan bu araştırmaların çok değerli olduğunu belirten Karataş, İngilizce yeterliliğini belirleyen unsurları şöyle anlatıyor; “Ülkelerin küreselleşme seviyeleri, İnternet erişimi, ekonomik gelişmişlik ve ticaret düzeyi oldukça önemli etkenlerdir” diyor. Yeterlilik düzeyinde en büyük etkeninde devletin sunduğu eğitimin kalitesi olduğunu söylüyor. Eğitimde yıllık öğrenci üzerine yapılan yatırımın, ders kitapları kalitesinin arttırılmasının, İngilizceye başlama yaşının düşürülmesinin, İngilizce öğretmenlerine kendilerini geliştirmek için uluslararası imkanlar sunulmasının, iş adamlarına konferanslar, seminerler konusunda avantajlar sunulmasıyla birlikte bu açığın kapatılabileceğini vurguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.