Türkiye’nin İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Nelerdir

Türkiye’nin yetiştirip ihraç ettiği tarım ürünleri nelerdir?

Türkiye, iklim özellikleri ve toprak verimliliği açısından oldukça şanslı bir ülkedir. Bu nedenle ülkemizde yetiştirilen ve ihraç ettiğimiz ürünler de oldukça fazladır.

Türkiye’nin yetiştirip ihraç ettiği tarım ürünleri;

ZEYTİN: Zeytin, Akdeniz bitki örtüsünün bir ürünüdür. Fakat Akdeniz Bölgesinde pek fazla zeytin üretilmemektedir. Şuan zeytin en fazla Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Daha sonra sırasıyla Akdeniz bölgesi ve Marmara Bölgesi olmak üzere zeytin yetiştirilmektedir.
Zeytin bir sene fazla üretilmiş ise bir sene az üretilmektedir. Bu zeytinin devirli üretim özelliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye, zeytin üretiminde 4. sıradadır. İlk üç sırada ise sırayla İtalya, İspanya ve Yunanistan yer almaktadır.

ÜZÜM: Üzüm kış aylarında -40 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle üzümün yetiştirilme alanı oldukça geniştir. Türkiye, kuru üzüm üretiminde dünya sıralamasında 1. sırasındadır.

yaş incir

İNCİR: İncir, kış ılıklığı isteyen bir bitki olduğundan dolayı Akdeniz bitki örtüsünün tarım ürünüdür. Ülkemiz incir üretiminde 1. sıraya yer alarak başı çekmektedir. İncir en önemli ihraç ürünlerimizden birisidir.

FINDIK: Karadeniz bölgesi fındık yetiştiriciliği için oldukça önemli bir yere sahiptir. Fındık üretiminin %83’ünü Karadeniz Bölgesi karşılamaktadır. Ülkemiz ürettiği fındığın %60-%70 oranındaki bir kısmı dünya ülkelerine ihraç eder.

ANTEP FISTIĞI: Antep fıstığı en fazla Güney Doğu Anadolu bölgesinde çokça yetiştirilmektedir. Antep fıstığı en fazla Gaziantep ve Şanlıurfa gibi Güney Doğu Anadolu illerinde yetiştirilir. Antep fıstığı da en önemli ihracat ürünlerimizden biridir.

Bu tarım ürünlerinin yanı sıra Türkiye, tütün, turunçgiller, pamuk, kakao ve baharat gibi tarım ürünlerini de yurt dışına ihraç etmektedir.

Türkiye’nin İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

10 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.