Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’deki en iyi üniversiteler, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileri

Türkiye’de İlk 10 Sıradaki Üniversiteler Açıklandı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) 2012 yılı verilerine göre Türkiye’ de toplam 170 üniversite bulunuyor. ODTÜ Enformatik Enstitüsü tarafından kurulan URAP  (University Ranking by Academic Performance) Laboratuarı Türkiye’nin en iyi üniversitelerini saptamak amacıyla bir çalışma yaparak ”Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması” belirlendi. Bu Sıralama üniversitenin; , ”Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı”olarak toplam 9 kritere göre sıralandı. Bu kriterlere göre en yüksek puanı “Hacettepe Üniversitesi” aldı. Bu sırayı;

2.ODTÜ

3.İstanbul Üniversitesi,

4.Ankara Üniversitesi,

5.Gazi Üniversitesi,

6.Ege Üniversitesi,

7.Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü,

8. İstanbul Teknik Üniversitesi,

9. Atatürk Üniversitesi,

10.Erciyes Üniversitesi, Sırada Yer Aldı.

Alanına göre mühendislik alanında; makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı olmak üzere 4 kriter üzerinden puanlama yapıldı. Bu kriterler göre; mühendisliğin birincisi ODTÜ, İstanbul Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4. ,Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7.,Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.

Temel Bilimler alanında; ODTÜ 1. oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.

Sosyal Bilimler Alanında; ODTÜ yine birinci, Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

Tıp alanında; İstanbul Üniversitesi birinci, Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. oldu.

Yaşam Bilimleri Alanında sırasıyla ilk 10’unda yer alan üniversiteler; Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

Ziraat-Çevre alanında sırasıyla ilk 10’unda yer alan üniversiteler;  Ankara Üniversitesi, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri oldu.

Özel üniversiteler sıralamasında ise ;Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Google türkiyenin en iyi üniversiteleri yazdığımızda birçok sitenin kendi kendine kurgulamış oldukları ünivesite sırası var hiçkimse bu kaynak doğrumudur diye sormuyo bende sıralama yapabilirim herkes gibi ama en doğru sıralamayı YÖK yapıyo size tavsiyemgercekten Türkiyenin en iyi üniversitelerini bilmek istiyorsanın sunu tazın ”’YÖK VERİLERİNE GÖRE TÜRKİYENİN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ” yazarsanız karsınıza en doğru kaynaktan bilgi almış olursunuz kıscası sunu söylemek istiyorum ne olduğunu bilmedğiniz sitelerden bakarak karar vermeyin arastırım en doğru kaynağı bulun ünkü herkes kafasına göre sıralama yapıyo sizde kendi kafanızdan sıralama yapabilirsiniz bu çok kolay ama bir sonucaulaşamazsınız yanlış karr veririsiniz yukardaki sıralama YÖK verisi olduğu için doğrudur Türkiyedeki asıl sıralama yukardaki gibidir.

  2. Türkiye’deki üniversite sayılarının yanında toplamda kaç öğrenci var hangi bölümlerde okuduklarına dair veriler elinizde var mıdır? eğer varsa mail atar mısınız? çok teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.