Türkiye’nin En Büyük Barajları Hangileridir

Türkiye’nin en büyük barajlarının hangileri olduğunu merak edenler buraya. İşte sorunuzun yanıtı…

Ülkemizde barajlar enerji elde etmek ve tarlaları sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda hızla pek çok baraj yapılmıştır. İşte ülkemizdeki en büyük barajların başında şunlar gelir;

Keban Barajı; Elazığ ilinde bulunan Fırat Nehri üzerinde, enerji elde etmek için kurulan ve 1975 yılında faaliyete geçen barajdır. Keban barajı toplam 210 m. yüksekliğindedir.

 

Ermenek Barajı; Karaman ilinde bulunan Göksu Nehri üzerinde, enerji elde etmek için kurulan ve 2009 yılında faaliyete geçen barajdır. Ermenek barajının yüksekliği 210 metredir.

 

Berke Barajı; Adana’nın Ceyhan Nehri üzerinde, enerji elde etmek için kurulan ve 1999 yılında faaliyete geçen barajdır. Berke barajının yüksekliği 201 metredir.

 

Altınkaya Barajı; Samsun ilinde bulunan Kızılırmak Nehri üzerinde enerji elde etmek için kurulan ve 1988 yılında faaliyete geçen barajdır. Altınkaya barajının yüksekliği 195 metredir.

 

5- Oymapınar Barajı; Antalya ilinde bulunan Manavgat Nehri üzerinde enerji elde etmek için kurulan ve 1984 yılında faaliyete geçen barajdır. Oymapınar barajı 185 m. yüksekliğindedir.

 

6- Hasan Uğurlu Barajı; Samsun ilinde bulunan Yeşilırmak üzerinde enerji elde etmek için kurulan ve 1981 yılında faaliyete geçen barajdır. Hasan Uğurlu barajının yüksekliği 175 metredir. .

 

7- Karakaya Barajı; Diyarbakır ilinde bulunan Fırat Nehri üzerinde enerji elde etmek için kurulmuş ve 1987 yılında faaliyete geçmiş barajdır. Karakaya Barajının yüksekliği 173 metredir.

 

8- Atatürk Barajı; Şanlıurfa ilinde bulunan Fırat Nehri üzerinde, enerji elde etmek ve sulama amaçlı kurulan ve 2003 yılında faaliyete giren barajdır. Atatürk barajının yüksekliği 169 metredir.

 

9- Kığı Barajı; Bingöl ilinde bulunan Peri Nehri üzerinde, enerji elde etmek için kurulan ve 2003 yılında tamamlanmış barajdır. Kığı barajının yüksekliği 68 metredir.

 

10- Menzelet Barajı; Kahramanmaraş ilinde bulunan Ceyhan Nehri üzerinde enerji elde etmek için  ve sulama amaçlı kurulan ve 1989 yılında faaliyete geçen barajdır. Menzelet barajının yüksekliği 151 metredir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.