Türkiye’nin Doğal Tarihi Yerleri

Ülkemiz, gelişimini yeni tamamlamış, genç bir ülkedir. Bu nedenle de bir çok güzelliğe sahiptir. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin doğal tarihi ve turistik yerleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

1- İN SUYU MAĞARASI (BURDUR): Ülkemizin turizme açılan ilk mağarasıdır. Küçüklü büyüklü dokuz gölü içerisinde barındıran bu mağara asırlar boyunca kimyasal olaylarla meydana gelmiştir.

2- HASANKEYF (BATMAN): Su altında kalması beklenen ve böyle söylentiler yayılan Hasankeyf, Aynı zamanda kültürlerin kaynaştığı alandır.

3- AMASRA (BARTIN): Kale, müze, şato gibi zenginlikleriyle ünlü olan bir doğal güzelliktir.

4- AĞRI DAĞI (AĞRI): Türkiye’nin en büyük dağıdır.

5- PAMUKKALE (DENİZLİ): Doğal yollarla oluşmuş travertenlerden meydana gelen Pamukkale, ülkemizin doğal güzellikleri arasındadır.

6- IHLARA VADİSİ (AKSARAY): Kayalarla oyulmuş barınak ve kiliselerin ortasında kalan doğal bir güzellik olan ıhlara vadisi, bol merdivenli bir doğal tarihi güzelliktir.

7- KAPADOKYA (NEVŞEHİR): Doğal oluşum olan peribacaları sayesinde Kapadokya, ülkemizin doğal güzellikleri listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Türkiye’nin Doğal Tarihi Yerleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.