Türkiye’de Yetiştirilen Tahıllar Nelerdir

Türkiye’de yetiştirilen tahılların neler olduğunu merak edenler mutlaka yazımızı okumalısınız.

Ülkemizde yetişen tahıl türleri ; buğday, arpa, mısır, pirinç, çavdar ve yulaf’tır. İşte bu tahılların yetişme özellikleri ise şunlardır;

Buğday; Yetişme zamanında nem ve yağış isteyen bir tahıldır. Olgunlaşma ve hasat zamanında ise kuraklık ve yağış ister. İç Anadolu Bölgesi en çok yetiştiren bölgedir. En çok Konya, Ankara, Adana illerinde yetişmektedir.

Arpa; Buğdayın yetiştirilmesine elverişli olmayan daha soğuk ve yüksek yerlerde yetiştirilir. En çok yetiştiren bölge yine İç Anadoludur.

Mısır; Bu tahıl türü, ilkbahar ve yaz mevsiminde yağış alan yerlerde yetişme gösterir. Sulama yapılan, toprağın gerektiği kadar nemini alan yerleri sever. En çok yetişme gösterdiği bölge Akdeniz Bölgesidir.

Pirinç; Bu tahıl, vadi tabanlarında yetişme gösterir. Daima su, yaz kuraklığı ve fazla emeğe ihtiyaç duyar. En çok üretildiği bölge Karadeniz Bölgesidir.

Çavdar; Bu tahıl türü, aşırı soğuk yerlerde yetişir. Yüksek yerlerde daha çok yetişir. En çok yetiştiren bölge %35’lik oranla Doğu Anadolu Bölgesidir.

– Yulaf;  Bu tahıl türü, yaz mevsiminin en kısa olduğu yerlerde yetişme gösterir. Doğu Anadolu Bölgesi en çok yetiştirilen bölgedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.