Türkiye’de Küçükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır

Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın nerelerde yapıldığını öğrenmek isteyenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Türkiye’de küçükbaş hayvancılık adı altında yetiştirilen hayvanlar; koyun,kuzu ve keçidir. Bu gibi hayvanların etinden sütünden ve derisinden faydalanılanarak bir sektör oluşturulmuştur. Küçükbaş hayvanlar; düzlük ya da hafif eğime sahip alanlarda yetiştirilebilmektedir.

Ülkemizde küçükbaş hayvanlar en çok İç Anadolu bölgesinde ardından Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Marmara Bölgesinde bulunan Ergene havzasında yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetiştirilen başlıca koyun türleri ise morkaraman, akkaraman koyunu, dağlıç koyunu, sakız, kıvırcık ve karayaka koyunları, ivesi koyunu, Karacabey koyunu, Konya merinosudur.

Ülkemizde yetiştirilen keçi türleri ise; kıl ve tiftik keçisidir.

– Kıvırcık koyunu; Soğuğa dayanıklı olmadığı için daha çok ılıman yerlerde yetişir. Et verimi yüksektir. Marmara ve Ege Bölgelerinde yetiştirilir.
– Dağlıç koyunu: Ege ve İç Batı Anadolu’da yetiştirilir.
– Karaman koyunu: Ege, İç, Doğu ve G.Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir.
– Sakız ve Merinos: Güney Marmara Bölümünde yetiştirilir. Bu tür koyunlardan merinos yünü elde edilir.

– Kıl Keçisi: Dağlık bölgelerde yetişen keçidir. Ağaçların filizleri ile beslenirler. Ancak bu tür keçiler doğal yaşamı tahrip ettiklerinden dolayı sayıları azaltılmıştır. En fazla Akdeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir.
– Tiftik Keçisi: Bu keçi türünden tiftik elde edilir. Ülkemizde en çok Ankara- Konya çevresinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Siirt çevresinde yetiştirilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.