Türkiye’de Görülen Bitki Türleri Nelerdir

Bu yazımızda Türkiye’de görülen bitki türlerinin neler olduğuna değineceğiz.

Türkiyede yetişen bitki türleri 12 bini aşkındır. Türkiye; dünyada ekvatoral bölgeden sonra en zengin bitki yetişen ülkedir. Ülkemizde dört mevsim görüldüğünden bitki çeşitliliğide oldukça fazladır. İŞte Türkiye’de ki bitki türleri şunlardır;

Relik bitkiler; Bu tür bitkiler ülkemizde dördüncü jeolojik zamanda oluşum göstermiştir. Bu bitkilerin dağılışındaki ana faktör iklim değişiklikleridir. Örnğin; Ülkemizde Karadeniz iklim bölgesine ait bitkilerin Akdeniz iklim bölgesinde, Akdeniz iklim bölgesine ait bitkilerinde Karadeniz iklim bölgesinde görülmesi mümkündür. Akdeniz bölgesinde görülen kayın, porsuk, fındık ve gürgen gibi ağaçlar relikt bitkilere örnektir. Ülkemizdeki endemik bitki sayısı 3000-4000’i aşkındır.

Endemik bitkiler; Yeryüzünde yalnızca belirli bir bölgede yetişen bitki topluluklarına verilen addır. Ülkemizde çok çeşitli yer şekilleri mevcuttur. Ülkemizde endemik bitkilerin oluşumunun en önemli nedeni eskiden yaşanan iklim değişiklikleridir. Bu tür bitkiler üçüncü zamanda oluşmuştur. Bitkilerin oluşumunda iklim şartlarının zamanla değişmesi ve yer şekilleri aktif rol oynamıştır.

– Kasnak meşesi; Dedegöl ve Davras dağlarındaki karstik çukurlarda görülür.
– Sığla ağaçları; Köyceğiz gölü çevresinde bulunur.
– Datça hurması; Teke ve Datça yarımadalarında görülür.
– Kazdağı köknarına; Kaz dağında rastlanır.
– İspir meşesi; Kastamonu ve Yozgat çevresinde görülür.

Kozmopolit bitki; Ülkemizde oldukça rastlanılan bitkilerdir. Bu bitkilere örnek olarak; çam ve meşe ağaçları verilebilir.

Anıt ağaçlar; Ülkemizde görülen büyük ve yaşlı ağaçlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.