Türkiye’de Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri

Ülkemizde bir çok iklim aynı anda görülmektedir. Bu durumun bir çok nedeni vardır. Bu yazımızda sizlere Türkiye’de farklı iklimlerin görülmesinin sebepleri neler olabilir konusunda bilgi vereceğiz.

Ülkemizin ılıman iklim kuşağında yer almasıÜlkemiz orta kuşakta yer alır bu nedenle de ekvatora ve kutba yakındır ancak orta kuşakta olması nedeniyle her iki bölgenin de iklim türleri ülkemizde görülmektedir.

Üç tarafın denizlerle çevrili olmasıÜlkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu nedenle de üç taraftaki denizin Türkiye’ye yaptığı etkilere göre de iklim türleri farklılık göstermektedir.

Yer şekillerinin farklılık göstermesiÜlkemizin batı kısmı daha sade bir yüzeye sahipken doğu bölgeleri daha engebelidir. Aynı şekilde kıyılarda dağların uzanış şekilleri de farklılık göstermektedir. Bu nedenle de dağlık olan alanlar ile düz ve sade alanlarda görülen iklim türleri farklı olmaktadır.

Ortalama yükseltinin fazla olmasıYukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizin ortalama yükseltisi fazladır ancak Batı’ya göre Doğu bölgesi daha yüksek ve engebelidir. Bu durumda iklim türlerinin farklı olmasına neden olmaktadır. 

Türkiye’de Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.