Türkiye’de Bulunan En Önemli Müzeler Nelerdir

Türkiye’de bulunan en önemli müzeler nelerdir bilmek isteyenler yazımızı takip etmeliler.

İşte Ülkemizdeki en önemli müzeler şunlardır;

Topkapı Sarayı Müzesi;  İstanbul’da bulunan ve dünyanın eşsiz müzelerinden biri olarak adlandırılan müzedir. İçinde kutsal emanetler, el yazması eserler, kıymetli Çin ve Japon porselenleri ile Osmanlı hanedanlığının zengin eşyaları muhafaza edilmektedir. 1924 yılından bu yana müzeye döndürülmüştür.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi; Bu müze, Ankara’da 1967 yılında açılan bir müzedir. İçinde taş devri ve tunç çağına ait arkeolojik eserler yer alır. Aynı zamanda Hitit, Frig, Urartu uygarlıklarının kullandığı sikkeleri ve altın süs eşyaları Paleolitik çağdan bu yana burada muhafaza edilmektedir.

Etnoğrafya Müzesi; Ankara’da bulunan ve Anadolu’nun pek çok şehrinden alınarak buraya getirilen eserlere ev sahiplik yapar.  Ayrıca burası Ankara’nın başkent olmasının ardından kurulan ilk müze olma özelliği ile tanınır.

Arkeoloji Müzesi; İstanbul’da 1880 yılından bu yana faaliyette olan bir müzedir. Burada eski Yunan ve Roma eserleri, Mısır, Mezopotamya ve Türk çini ve seramiklerinin en nadide parçaları muhafaza edilmektedir.

Arkeoloji Müzesi; Uşak’ta 1996 yılından bu yana faaliyette olan Karun Hazinelerinin de içinde bulunduğu 35 bin esere ev sahipliği yapan müzedir.

Zeugma Mozaik Müzesi; Gaziantep: Zeugma’da bulunan eserlere, mozaiklere, heykellere ev sahipliği yapan müzedir. Ayrıca Paleolitik dönemden bu yana Osmanlı devletine ait eserlerde burada bulunur.

Gordion Müzesi; Ankara: Polatlı’da Yassıhöyük köyünde faaliyette olan müzede tunç çağı, Hitit ve Frig uygarlığına ait eserler ziyaretçileriyle buluşturulur.

Arkeoloji Müzesi; Afyon’da bulunan ve aynı zamanda Tunç çağı ve Taş devrinden kalma pek çok eserin bulunduğu müzedir. Burada Kibele, Zeus ve Eros heykelleri meraklılarıyla buluşturulur.

Sualtı arkeoloji Müzesi; Bodrum’da bulunan ve dünyanın en önemli sualtı müzesine denir. Burada dünyanın bilinen en eski batığının kalıntıları ve bazı sualtı kazılarından çıkarılan eserler bulunur.

Arkeoloji Müzesi ; Hatay’da faaliyette olan bu müze dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.