Türkiye’de Buğday Nerede Yetişir

Arpa ve Buğday nerelerde yetiştirilir , Türkiye’de buğday en çok nerede yetiştirilir

Arpa ve Buğday iki ürün de tahıl grubu içinde yer alır. Çimlenme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde sıcaklık ve kuraklık ister. Bu yüzden yazları sıcak ve kurak geçen yörelerin tümünde az ya da çok yetiştirilir. Üretimleri karasal iklim bölgelerinde yoğunluk kazanır. Arpanın yetişme süresi daha kısa olduğundan tarım daha yüksek yerlerde yapılır. Tarımları genelde kuru tarım yöntemiyle yapıldığından yıllık üretim miktarında yıllar içinde önemli dalgalanmalar görülebilir. Bu dalgalanmaları azaltmak için tarımlarının sulamayla yapılması gerekir.

Tarımı en çok yapılanı buğdaydır. Arpa ise sıcaklık ortalamalarının düşük olduğu yüksek yerlerde tercih edilir. Buğday halkın temel besin maddesi olduğundan devlet taban fiyatı uygulayarak destekleme alımlar yapar. Bu nedenle buğday rekoltesinde dalgalanmalar görülmesine karşın fiyatında dalgalanmalar görülmez.

Buğday üretiminde bölgelerin payı

Buğday tarımı en çok iç Anadolu’da yapılır. Arpa da en fazla iç Anadolu’da yetiştirilir. Güneydoğu Anadolu’da pamuk tarımının artması buğday ve arpa üretimini azaltmıştır. Bu yüzden buğday üretiminde İç Anadolu’yu Marmara ve Akdeniz izler. Üretilen buğday içeride tüketildiğinden buğdayın dış ticaretimizde önemli bir yeri yoktur. Buğday ve arpa dışında tahıl türü ürünler olan ÇAVDAR ve YULAF da ülkemizde karasal iklim bölgelerinde sınırlı olarak yetiştirilir.

11 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.