Türkiye ile Avrupa Dil Okulları Arasındaki Farklar

Türkiye’deki Dil Okulları İle Avrupa’daki Dil Okulları Arasındaki Farklılıklar

Dil öğrenmenin hayatımızdaki yeri her geçen dün büyümektedir. Dil öğrenmenin önemi arttıkça insanlarda dil öğrenmek için büyük çaba göstermektedir. Bunun en büyük kanıtı ise ülkemizde yüzlerce dil okulunun açılmasıdır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl on binlerce insan Türkiye’deki dil kurslarına başvurmaktadır. Ancak bu kişilerden neredeyse %10’u İngilizceyi tam olarak öğrenebilmektedir. Uzmanlarca bunun temel sebebi eğitim döneminde İngilizce temelinin tam verilmemesiyle birlikte Türkiye dil okullarında verilen eğitimlerin Türkçeyle karışık verilmesinin öğrencinin tam olarak öğrenememesine sebep olması olarak belirtilmektedir. Uzmanlar daha iyi İngilizce öğrenebilmek için Avrupa’daki dil okullarını tavsiye etmektedir. Peki neden Avrupa’daki dil okullarını tercih etmeliyiz? Türkiye’deki dil okulları ile Avrupa’daki dil okulları arasındaki farklar nelerdir? Açıklayalım ;

ogrenciogretmen

1) Türkiye’de dil okulları genellikler gramer, kelime ezberi, konu anlatımı ve cümle kurmaya dayalı bir eğitim içerisindedir. Ancak Avrupa’da durum bu şekilde değildir. Kişiye pratik yapıp, konu kavratılmaktadır. Kişiyle sürekli karşılıklı sohbet halinde ders verilmektedir.

2) Türkiye’de kişinin pratik yapabilmesi için sadece hocasıyla ve arkadaşlarıyla belirli zamanlarda sohbet etmesi mümkündür. Ancak Avrupa dil okullarında her kişinin bir lider konuşmacı arkadaşı vardır. Kişi öğrendiği bilgileri bu kişiler ile sürekli konuşarak geliştirmekte ve tekrar etmektedir.

3) Türkiye’deki dil okullarında seviyeli bir sistem vardır. Kişinin seviyesine göre ders anlatılır. Eğitim bittikten sonra ise öğrenciyle olan irtibatta bitmektedir. Avrupa dil okullarında ise kişinin lider konuşmacı arkadaşıyla internet üzerinden konuşmalar devam etmektedir. Kişi sürekli öğrenip, dış ortamlarda bunu geliştirme imkanı bulmaktadır.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.