Türkçeyi Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Aşağıda Türkçeyi nasıl doğru kullanabiliriz kısaca olarak ele alacağız.

Türkçe en kadim dillerden biridir. Türklerin sürekli olarak alfabe geliştirmeleri ve kullanmaları dil alanında önemli bir yere sahip olmalarına neden olmuştur. Türkçenin kullanımı, Türklerin çok farklı coğrafyalara hakim olması nedeniyle çok çeşitlidir. Türkçe bu bakımdan her medeniyetin kültüründen ve dilinden etkilenmiştir. Türkçede Farsça ve Arapça kelimeler de bulunmaktadır.

Edebiyatta şiir dilinin Farsça olması Türkçeye birçok Farsça kelimenin girmesine neden olmuştur. Arapça’nın da İslam dini bakımından dili etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle Türkçe birçok dilin etkisinde gelişmiştir. Bazı kelimeler öz Türkçe olmakla beraber bazı kelimelerin Türkçe karşılığı olduğu halde yabancı kavramlar olarak karşılıkları kullanılmaktadır.

Türkçenin doğru kullanımında dil bilgisi ve edebiyat bilgisi öne çıkmaktadır. Dil bilgisini bilen kişiler düzenli ve kurallı cümleler kurmaktadır. Edebiyata ilgisi olan kişiler ise planlı olarak konuşabilir, akıcı ve zengin içerikli cümleler kurabilirler.

Türkçe anadilimizdir. Bu nedenle korunması ve geliştirilmesi gerekir. Aynı zamanda da yeni nesillere aktarılması gerekir. Bu nedenle Türkçe değerlerine ait kitapların eğitim ve öğretimde kullanılması gerekir. Böylece Türkçe dilinin önemi ve kıymeti daha iyi anlaşılır. Sürekli kitap okunması ve dil alanında faaliyetlerin yapılarak toplumda bilinçlenmenin sağlanması Türkçenin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Türkçenin doğru kullanımı korundukça Türkçe de korunmuş olur.

Türkçeyi Nasıl Doğru Kullanabiliriz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.