Türk Öğrencilerin Haklı Mücadelesi

İki tane Türk üniversite öğrencisi tarafından Hollanda’da öğrencilere uygulanan yüksek ücretli vizelerin ücretini düşürmek için dava açılmıştı ve süreç tamamlandı.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde okuyan bu iki örenci Erasmus programı dahilinde Hollanda tarafından kendilerinden 600 euro vize ücreti istendiğini belirterek dava açtılar.

Mahkeme 4 mayıs 2013 gücü verilen karar ile ülkede 3 aydan uzun süre kalacak olan öğrenciler için istenen bu vize ücretinin 300 euroya düşürülmesini istedi.

Mücadelesini sürdüren bu iki öğrenci 300 euroluk vize ücretinin 40-60 euro seviyesine çekilmesini isteyerek yeniden mahkemeye başvurdular.

Bu iki öğrencinin davaları itirazlar neticesinde Hollanda yargıtayına kadar taşındı.

Yargıtayda iki dava için de öğrencilerin aleyhine karar çıktı. Yapılan açıklama ise bu 300 euro ücretin eğitim görmelerini engelleyici bir ücret olmadığı açıklaması yapıldı.

14 temmuz 2014 günü çıkan son mahkeme kararı ile yargıtay vize ücretinin değişmemesi kararını verdi.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan öğrenciler mücadelelerine devam edeceklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam ettiler; ” Adaletsiz olan bu uygulama karşısında fedakarlık yaparak itiraz eden insanların olması gençlere umut vermektedir. Bu dava için mücadelemiz daha bitmedi. Elde ettiğimiz bu başarının diğer davalar için de ilham vermesini umuyoruz.”

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.