Türk Hava Kurumu Hakkında Bilgi

Ülkemizde havacılık sanayisini meydana getirmek; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesine ortam hazırlamak amacıyla 16 Şubat 1925 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği emir üzerine kurulan derneğin adı Türk Hava Kurumu‘dur. Mustafa Kemal’in isteği üzerine Türk Hava Kurumu kurulduğu zaman kurucu ve başkanı Cevat Abbas Gürer olmuştur. Önce Türk Tayyare Cemiyeti adı ile kurulan bu dernek 1935 senesinde Türk Hava Yolları (THK) adı almıştır.

Türkiye’nin “Havacılık Federasyonu” yetkisi bu derneğin sorumluluğu altındadır. Çünkü bu dernek 5 Ağustos 1925 gününden bu yana kamu yararına çalışan bir dernek özelliği taşımaktadır nitekim öyledir de.

Türk Hava Yolları Kurumu’nun başkenti Ankara’dadır. Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu bu derneğin manevi koruyuculuğunu üstlenmişlerdir. Ayrıca Türk Hava Kurumu’nun doğal üyeleri arasında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Kuvvet Komutanları ve Ankara Valisi de bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu’nun geliri ise; üye aidatlarından, kurban derilerinden, fitrelerden, zekatlardan, pul satışlarından, kurum işletmelerinin etkinliklerinden sağlanır.

Ayrıca Türk Hava Kurumu 1954 senesinden bu yana Uçan Türk adlı THK’ye ait olan bu dergiyi iki ayda bir hiç bir ücret talep etmeden yayınlamaktadır.

Türk Hava Kurumu Hakkında Kısaca Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bizlerle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.