Türk Bayrağı İle Kızılay Bayrağının Benzer ve Farklı Yönleri

Türk bayrağı ile Kızılay bayrağının benzer ve farklı yönleri kısaca

Okumuş olduğunuz bu yazıda Türk ve Kızılay bayraklarının birbirine ne kadar benzeseler de aralarında küçük fakat bir o kadar da büyük ayrıntılar olduğunu gözler önüne sereceğiz.

Önce bayrakları tek tek inceleyelim

Türk Bayrağı

Türk Bayrağı

İlk bakışta kırmızı zemin üzerinde bulunan bir hilal ve yıldızdan oluştuğu görülse de takdir ettiğiniz gibi bu kırmızı öyle sıradan bir kırmızı değildir. Çanakkale savaşları sırasında denizin şehitlerimizin mübarek kanı ile kırmızıya dönüşmesi bayrağımızın zemininin kırmızı olmasına ve o sırada hilalin o kırmızıda yansımasının görülmesi üzerine bayrağımız bu son şeklini almıştır.

Kızılay Bayrağı

Kızılay Bayrağı

Ülkemizin yardım kuruluşu olması aynı zamanda da nerede bir acil ihtiyaç varsa o yardıma koşması sebebiyle Kızılay bayrağında kırmızı hilal bulunmaktadır. Hiç bir tarafta olmaması, her kesime hitap etmesi açısından ise bayrağın zemini beyaz renkten oluşmaktadır.

Bayrakların benzerlikleri;

Her iki bayrakta hilal şekline sahiptir.

Bayrakların farklılıkları:

Bayrakların tasarımı birbirinin tam tersidir. Türk bayrağında kırmızı zemin varken Kızılay bayrağında zemin beyazdır. Kızılay bayrağında bulunan kırmızı hilalin tersine Türk bayrağında beyaz hilal bulunmaktadır.

Türk Bayrağı İle Kızılay Bayrağının Benzerlikleri ve Farklılıkları Hakkında Yorum ve Sorularınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.