Turizm Haftası İle İlgili Yazı

Turizm Haftası Hakkında Yazı, Turizm Haftası İle İlgili Yazı

TURİZM HAFTASI
(15-22 Nisan)

Dinlenmek, eğlenmek, spor yapmak, tedavi olmak veya deği­şik yerler görmek ve tanımak amacıyla yapılan gezilere turizm, bu amaçları gerçekleştirmek için gezilere katılan insanlara turist denir.

Turizm ikiye ayrılır. Yurt içinde yapılan gezilere iç turizm, yurt dışına yapılan gezilere dış turizm denir.

Yurdumuz, Asya ile Avrupa kıtaları arasında bulunan, turistle­rin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, temiz, masmavi kıyıları, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihî eserler ve anıtlarla bir açık hava müzesi olarak yurdumuz turistler için cen­net gibidir.

Turist, geldiği ülkede para harcar. Buna döviz denir. Döviz bir ülke için çok önemlidir. Yurt dışından alacağımız ilaç, makine gi­bi ihtiyaçlarımızı alırken döviz öderiz.

Turistlere iyi davranmalıyız. Dilimizi anlamıyor, yabancıdır di­ye aldatmamalıyız, Unutmamalıyız ki ülkesine memnun olarak dönen bir  turist, sonraki yıl ülkemize gelecek on turist demektir. 2004 yılında yurdumuza 17,5 milyon turist gelerek 15,9 milyar dolar dö­viz bırakmıştır. Dünyada her yıl 1 milyar insan seyahat ederek 800 milyar dolar harcamaktadır,

Ülkemize daha çok turist gelmesi için yollarımızın bakımlı, in­sanlarımızın daha nazik ve centilmen, ulaşım araçlarımızın temiz ve modern, konaklama tesislerimizin temiz ve bakımlı olması ge­reklidir. Turistlere daima güler yüzlü olmalı onlara yardım etmeli, onlara zorla, yüksek fiyatla satış yapmamalı ve onları rahatsız edecek hareketlerden kaçınmalıyız.

Turistin ve turizmin yurt ekonomisine olan katkılarını anlatmak ve önemini kavratmak amacıyla yurdumuzda her yıl 15 Nisan günü başlayan haftayı Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Haftanın, amacına uygun olarak kutlanması amacıyla topluma, turizmin ülkemizin ekonomik ve sosyal yaşamındaki önemi anlatılır, Ülke turizmine nasıl katkıda bulunabilecekleri belirtilir.

Okullarda ise;

•     Turistlerle ve turizmle ilgili şarkılar söylenir,

•     Hafta süresince okullarda turizm köşesi, duvar gazetesi, okul gazetesi ve dergisi çıkarılır.

•     Öğrenciler arasında şiir, yazı, kompozisyon, resim ve fo­toğraf alanlarında yarışmalar düzenlenerek bu yarışmalarda de­receye girenlere ödüller verilir,

•    Okullar, belediyelerle iş birliğine giderek temizlik kampan­yası başlatırlar.

Turizm Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

 1. Turizm Haftası Afişi
  Türkiye’mizi Tanıyalım Haritası
  Turizm Haftası Programı

  Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl olduğu gibi bu yıl da 15-22 Nisan 2012 tarihleri arasında Valiliklerce 81 il genelinde çeşitli etkinliklerle 36. kez “Turizm Haftası” kutlanacaktır.

  Hafta içerisinde halka ve özellikle gençlere yönelik çeşitli konferans, seminer, sempozyum, panel, haftanın önemini vurgulayan çeşitli yarışmalar, defileler ve çevre gezileri düzenlenerek turizmin sürekli gündemde kalması sağlanmaktadır.

  Ayrıca, kültür ve turizm değerlerinin tanıtılması, kamuoyunun ilgisinin yoğunlaştırılması ve turizmin geliştirilmesine yönelik olarak Bakanlığımızın merkezden katılımı ile,
  – 15 Nisan 2012 tarihinde Şanlıurfa,
  – 17 Nisan 2012 tarihinde Karaman,
  – 19 Nisan 2012 tarihinde Samsun ve
  – 21-22 Nisan 2012 tarihlerinde Çanakkale
  ilinde Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonu ve Valiliklerin işbirliği ile kutlamalar gerçekleştirilecektir.

  HAFTANIN TARİHÇESİ

  “Turizm Haftası” Etkinlik Programı 26.07.1976 tarih ve 1893 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 1977 yılından itibaren Mart ayının ikinci Pazartesi günü olarak kutlanmıştır. 1983 yılından itibaren olumsuz hava şartları ve turizm sezonunun açılışı gerekçesiyle 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmasına karar verilmiştir.

  Ancak; Önceleri turizm sezonunun açılışı olarak kutlanılan hafta, günümüzde anlamını da değiştirmiştir. Turizmin bütün bir yıla yaygınlaştırılması, alternatif turizm türleri ile bu konuda Bakanlık ve turizm sektörü tarafından yapılan çalışmalar, projeler hafta boyunca çeşitli etkinliklerle gençlere ve halka anlatılmakta, turizmden en yüksek geliri sağlamada yapılması gerekenler ve elimizdeki değerlere sahip çıkma konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.