Turan Taktiği Nedir

Tarih boyunca Türkler tarih sahnesine çıktığı andan itibaren savaşçı bir toplum olarak bilinir ve tanınırlar. Türkler doğdukları andan itibaren at üzerinde yemeyi, içmeyi, ok atmayı yani kısacası yaşamayı öğrendiklerinden dolayı başarılı birer savaşçı olmuşlardır ve savaşlarda kullanmak üzere bir çok savaş taktiği bulan Türkler, bu taktikleri sayesinde bir çok savaştan galip olarak çıkmışlardır.

Tarih boyunca bir çok medeniyet ile kültürel etkileşime giren ve Türkler savaşçı özelliklerinden doğan savaş taktikleri konusunda da diğer medeniyetleri etkilemiştir diyebiliriz. Türklerin en fazla kullandığı savaş taktiği ise Turan taktiği olmuştur.

Turan taktiğinde savaş esnasında okçu süvari birlikleri yıldırım kadar hızlı bir şekilde düşman ordusuna ok yağdırırdı ve düşmanı şaşırtırdı. Bu durumun ardından gizlenen bir takım Türk birlikler ise düşmanı bir çember içine alırlardı ve yok ederlerdi.

Savaş anında Türk birlikleri yarım ay şeklini alırlardı ve merkezde bulunan birlikler geri çekilir gibi görünürlerdi bu durum ile düşman Türk askerlerinin peşine düşerdi ve bu sırada da sağ ve sol kanatlara gizlenmiş olan Türk birlikleri düşmanın etrafını sarardı. İşte bu savaş tekniğine Kurt oyunu ya da Turan taktiği adı verilmiştir.

Turan Taktiği İle İlgili Bilgiler İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.