Trt Nedir Ne Zaman Kurulmuştur

Trt nedir ve ne zaman kurulmuştur merak edenler akıllarındaki soruların yanıtını yazımızda bulabilirler.

TRT açılımı; Türkiye Radyo Televizyon Kurumu olan yapıdır. Bu kurumun amacı Ülkemizde yaptığı ajans yayınlarla halkı bilgilendirmek, gündemi sıcağı sıcağına iletmek, halkı seviyeli programlarla eğlendirmek, neşeli zaman geçirtmektir.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu; Ülkemizde kamu yayıncılığı yapan ilk ve tek kuruluş olma özelliğini bünyesinde taşır. Bu kurum; 1 Mayıs 1964 günü yürürlüğe giren kanun ile kurulmuştur. Kurumun ilk genel müdürü Adnan Öztrak’tır.
1990’lı yıllarda ilk özel televizyon kanalı ve özel radyo kanalı yayına başlayana kadar Türkiye’de radyo – televizyon yayıncılığı sektöründeki tek kuruluştu. Televizyonlarda yalnızca bu kanal izlenebilmekteydi. Türkiye Cumhuriyeti’nde televizyon ve radyo yayıncılığı konusunda örnek teşkil eden bir kanaldır.

TRT; şimdilerde ise 24 saat 10 ayrı kanalından halkımıza yayın sağlamaktadır. Aynı zamanda GAP TV adı altında Güneydoğu illerine özel yayın yapmaktadır. Günümüzde radyo yayıncılığı sektöründede 12 ayrı kanalından dinleyenlere seslenmektedir. Dış ülkelerde ise 31 ayrı radyo kanalıyla farklı dillerdeki dinleyicilerine yayın yapmakta. Türkiye Cumhuriyeti’nde yayın kuruluşlarının en büyük haber kaynağı TRT’dir. TRT, günlük 11 saat haber ve haber programı sunar.

Hazırladığı Türk aile yapısına uygun dizi, film, belgesel, drama ve televizyon yapımları ile büyük beğeni toplamaktadır. Dünyanın önde gelen yayın kuruluşlarından biri olan TRT profesyonel yayıncı ve yapımcıları sayesinde kuruluşunu en üst seviyelere taşımıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.