Trafikte Makas Atmanın Cezası

Trafikte Makas Atmanın Cezası hakkında bilgi kısaca.

Emniyet Genel Müdürlüğü önceden yaptığı düzenlemelerle hız ihlali, emniyet kemeri ihlali ve alkollü araç kullanma cezalarını arttırmıştı. Bunun yanında kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirmek de en çok ölümlü kazaya sebep olan yasaklardan biri ve bunun cezası arttırılmak üzere. İçişleri Bakanlığının uygun bulması halinde Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme Meclis’e gönderilmiş olacak.

Düzenlemenin yasalaşması halinde yasağın ihlali 1400 TL para cezası olacak ve bunun yanında 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecek. Trafik Kanunu’nun karayollarında trafiğin akışını düzenleyen 46. maddesi ve ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yapılmış olacak. Bunun yanında halk arasında “makas atmak” olarak bilinen davranışı sergileyen sürücüler vatandaşların mal ve can güvenliğini riske sokmak sebebiyle Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesi uyarınca işleme tabi tutulacak. Bu madde “Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklinde yer alıyor. Yine kurallara aykırı olarak kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirme davranışını yapan sürücüler de bu madde uyarınca yargılamaya tabi tutulacak.

Düzenleme Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanacak ve buna göre artık polisler makas atan sürücüleri gördüğünde plakaya para cezası yazma yetkisine sahip olacak.

Tek başına şikayet, mahkemenin hapis cezası uygulaması için tek başına yeterli değil. Etrafta bulunan MOBESE veya güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler mahkemeye delil olarak sunulursa hapis cezası ile yargılama mümkün olabilecek. Vatandaşların telefonlarına çektiği görüntüler de delil olarak sayılabilecek.

2 yıldan az hapis istemi olduğu için sürücü ceza evine girmeyecek. Hükmün açıklaması geri bırakılmış olacak fakat 5 sene içerisinde tekrar aynı suçun işlenmesi durumunda hapis cezası uygulanabilecek.

Bu düzenlemeler sayesinde kısa aralıklarla kontrolsüz olarak şerif değiştiren sürücülerin sebep olduğu kazaların azalması beklenmekte.

Trafikte Makas Atana Para ve Hapis Cezası Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.