Tozlaşma Nedir Nasıl Gerçekleşir

Bu yazımızda tozlaşmanın ne olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini açıklayacağız.

Bitkilerin erkek organındaki polenin farklı yollarla dişi organın tepecik bölümüne gelmesi ile meydana gelen olaya Tozlaşma denir. Bu sayede dişi organın tepeciğine gelen polenler, dişicik borusundan yumurtalığa doğru kayar ve bu sayede döllenme olayı başlar. Bu olay sonucunda meydana gelen yumurtaya ise zigot adı verilir. Bu yumurta ise embriyoyu meydana getirir.

İlkbahar mevsiminde etraf çiçeklerin rüzgar yüzünden uçurduğu tozlarla dolar. Çiçek ­tozları bitkilerde bulunan  erkek üreme hücrelerini taşır. Bu tozlr çiçeğin dişi organına konduğunda döllenme meydana gelir. Bu sayede tohumlar meydana gelir ve bitkiler ürer.

Tozlaşma, çiçek tozlarının erkek organdan dişi organa gitmesi olayına verilen addır.Bu olay aynı tür farklı cins çiçekler de de yaşanır. Buna “kendine tozlaşma” denir. Ancak türleri ve cinsleri farklı çiçeklerde olursa buna “çapraz tozlaşma” adı verilir. Tabiatta bulunan bütün  çiçekler, otlar, çalılar, iğne yapraklı ve geniş yapraklı bitkiler tozlaşma ile üreme gösterir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.