Toy Nedir Görevleri Nelerdir

Toy Görevi nelerdir, toy nedir kısaca

Toy kelimesinin sözlükteki anlamı, herhangi bir konuda becerisi ya da tecrübesi olmayan demektir. Tarih gözüyle baktığımızda ise Toy kelimesi; meclis, toplantı anlamındadır. Hatta Moğol devletinde Toy kelimesi bayram ve ziyafetlerde verilen yemekler anlamına geliyordu.

Eski Türk Devletlerinde Toy kelimesinin yerine Kurultay ve Kengeş kelimeleri de kullanılırdı. Dediğimiz gibi Toy, Kurultay ya da Kengeş kelimeleri devlet meclisi gibi yere verilen adlardı. Moğol Devletinde düğün, doğum gibi durumlarda da Toy meclisinin düzenleniyor olması Toy meclisinin devlet işleri dışında da toplandığını işaret etmektedir.

Toy ya da Kurultay dediğimiz bu yerlerde devlet işleri görüşülürdü ve bir sonuca varılırdı. Yani, hükümdar herhangi bir konuda toplantı düzenlerdi ve toy üyelerinin de o konudaki düşünceleri sorulurdu, böylece halk da yönetimde söz sahibi olmuş olurdu.
Eski Türk Devletleri, her sene ilkbahar mevsiminin beşinci ayı olan haziran ayında toy (kurultay) kurulurdu. Çeşitli etkinlikler, eğlenceler düzenlenirdi. Bu düzenlemelere ileri gelen boylar da çağırılırdı. Gelmeyen boylar devlete baş kaldırmış olarak sayılırlardı.
Kısacası toy denilen meclislerde hem devlet işleri görüşülüp karar bağlanırdı hem de ilkbahar aylarında, doğum, düğün gibi olaylarda toy eğlenceler yapardı.

Toy Nedir Görevleri Nelerdir hakkında kısa bilgi aktardık.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.