Toprak ve İnsan Arasındaki İlişki

Toprak, dünyamızın derisidir ve aynı zamanda da insanların geçim kaynağının temelini oluşturur çünkü insanlar toprak sayesinde bir çok ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirirler. Bu yazımızda sizlere insan ve toprak arasındaki ilişki konusunda bilgi vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi toprak, insanların ekonomik faaliyetlerinin en temel ham maddesidir. Toprak sayesinde insanlar tarım ve hayvancılık gibi temel ekonomik faaliyetlerini yaparak geçimlerini sağlarlar ve temel ihtiyaçları olan beslenme ihtiyacını giderirler.

Toprak ve insan arasında kopmaz bir ilişki vardır. Toprağın verimli ya da verimsiz olması da yine insanın elinde olan bir durumdur. Eğer insan tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlerini  gerçekleştirirken toprağa uyguladığı yöntemlerle toprağa olumlu ve olumsuz yönlerde etki eder. Eğer insanlar bu faaliyetler sonucunda toprağa iyi bakıp bakımını yapıp ilaçlarını kullanır ve zararları canlılardan toprağı korursa toprağın verimi de artar ve böylece verdiği ürünler ve hayvanlara verdiği besinler de daha sağlıklı olur. Ancak tam aksine bu ekonomik faaliyetler sonucunda toprağa iyi bakılmıyorsa toprağın verimi de büyük oranda düşer.

Toprak ve İnsan Arasındaki İlişki Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.