Toprağın Yıkanması Nedir

Yeryüzünde kayaçlar asırlarca ufalanır ve böylece kimi kayaçlar ufalanır ve böylece yeryüzünü kaplayan ve bir çok ekonomik faaliyetin ham maddesi olan toprak meydana gelir.

Doğada kar, yağmur gibi bir çok olay meydana gelir ve bu olaylar sayesinde toprak da olumlu ya da olumsuz olarak etkilenir. Bazı bölgelerde iklimin de etkisiyle yağmur çok fazla yağar ve toprağı yıkar yani toprağı çok ıslatır böylece toprağın taşınmasına neden olur bu durum ise toprak için aslında olumsuz bir olaydır.

Toprağın yıkanması sonucunda toprağın içinde bulunan ve toprağa fayda sağlayan vitaminler, mineraller, hayvan ve bitki fosilleri de akıp gider ve kaybolur ve bunun sonucunda toprak cılızlaşır ve çoraklaşır böylece tarıma elverişsiz hale gelir.

Yıkanan topraklar tarım faaliyetleri ve hayvancılık faaliyetleri için verimsiz hale gelir. Çünkü tarım faaliyetleri sırasında toprağın içinde bulunan maddeler tarım ürünlerine fayda sağlar ve vitamin verir böylece de ürünler organik ürün olarak yetişir ancak toprak yıkandığında yıkanmış toprak üzerinde tarım yapılırken bir çok gübre ve ilaç kullanılması gerekir bu durum da ürünleri olumsuz yönde etkiler.

Yıkanmış Toprağın Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bizlerle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.