Toplumsal Değişmeyi Etkileyen Faktörler

Toplumsal değişmenin üzerinde bir çok faktörün etkisi vardır. Bunlar;

  • Fiziksel Çevre: Yaşadığımız fiziksel çevrede yaşanan deprem, su baskınları, iklim değişmeleri gibi olaylar toplumu çok yakından etkilemektedir. Bu doğal olaylar sonucunda da açlık, göç, yaşam standartlarında meydana gelen değişimler meydana gelir. Fiziksel çevre ve insanlar arasındaki ilişkiler değiştiğinde toplumun yapısında da değişiklik görülmektedir.
  • Bilim ve Teknoloji: Makine ve elektrik sayesinde insanların hayatına giren tüm teknolojik yenilikler, kitle iletişim araçları ve icatlar toplumların geçmişten günümüze kadar hızlı bir şekilde değişip modernleşmesini sağlayan faktörlerdir.
  • Kültür: Toplumlar birbirleri ile bir çok etkileşime girerler ve böylece bu etkileşimden kültür etkilenir bunun sonucunda da maddi ve manevi kültürel unsurlar ile toplum yapısı da değişir.
  • Demografi: Nüfusu etkileyen; nüfus azlığı, çokluğu, niteliği, iç ve dış göçler kentleşme gibi tüm olaylar toplumun yapısını etkiler.
  • Ekonomi: Maddi durumu iyi olan bir toplumun refah seviyesi de yüksek olur. Aile, eğitim, hukuk, ahlak gibi toplumsal olan tüm kurumlar ekonomiden yakından etkilenir be toplumu meydana getiren bireylerin de statüsünü değiştirebilir ya da değer yargılarını değiştirebilir.

Toplumsal Değişmeyi Etkileyen Faktörler Konulu Yazımıza Yorumlarınızı Aşağıdaki Alandan Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.