Toplumların Göç Etmelerinde Ne Gibi Faktörler Etkilidir

Toplumsal değişmeyi etkileyen faktörler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Geçmişten günümüze kadar bir çok toplum göç ebe olarak yaşamışlardır ya da yaşamak durumunda kalmışlardır. Çünkü tarih boyunca yaşayan toplumlar bir çok zorluklarla karşılaşmışlardır bu nedenle de toplumlar göç etmek durumunda kalmışlardır.

Toplumların göç etmelerinde ne gibi faktörler etkilidir ?

Toplumların göç etmesinde öncelikle ekonomik faaliyetler etkili olmuştur. Yani insanlar hayvancılık, tarım ve ticaret yapabilecekleri alanlarda yaşamayı tercih etmişlerdir. Bu nedenle de otlakların kıtlığı, tarım alanlarının yetersizliği ve su kaynaklarına yakınlık derecesi nedeniyle toplumlar göç etmişlerdir.

Toplumların göç etmelerinde etkili olan faktörlerin bir diğeri ise iklim koşullarıdır. Toplumlar; yaşamaya, tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlere elverişli olan iklim şartlarında yaşamak için göç etmişlerdir.

Ayrıca toplumlar Çin ve Moğol gibi dış baskıların etkileri nedeniyle yer değiştirip göç etme ihtiyacı duymuşlardır.

Kısacası toplumlar yaşamlarını kolaylaştıracak alanlarda, geçimlerini daha kolay sağlayabilmek için yaşamak için elverişli olan yerlerde yaşamayı tercih etmişlerdir.

Toplumların Göç Etmelerinde Ne Gibi Faktörler Etkilidir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.