Toplardamar Nerede Bulunur

Toplardamar Nerede Bulunur

Toplardamarlar, adından da anlaşılabileceği gibi atardamarların vücuda ve tüm organlara yaydığı kanı kalbe geri toplayan damarlardır. Bu kan elbette kullanılması sonucu kirlenmiştir. Yani toplardamarlar kirli kan taşımaktadır. Ancak bunun tek bir istisnası vardır o da akciğer toplardamarıdır. Küçük dolaşımda yer alan bu damar akciğerde temizlenen kanı kalbe geri getirmektedir. Kirli kanın manası “oksijence fakir kan” olduğu için toplardamarların akciğer toplardamarı hariç oksijence fakir kan taşıdığını söyleyebiliriz.

Bu damarlar tıkanır, genişler veya uzar ise çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Varis, bu hastalıkların genel adıdır.

Toplardamarlar Nerelerde Bulunur

Toplardamarlar vücudumuzun her yerinde bulunmaktadır. Ancak çalışmakta en çok zorlandıkları yer bacaklarımızdır. Çünkü bacaklar hem kalbe en uzak noktalardır hem de buradan kanın kalbe ulaşması için yerçekiminin tersine bir hareket yapması gerekmektedir. Bu sebeple bacak kaslarımız biz kasmıyor olsak bile her zaman için bir miktar kasılı durumdadır. Bunun sebebi toplardamar içindeki kanın kalbe ulaşmasına destek olmaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.