TOKİ Restorasyon Kredisi Başvuruları Son Günü 2 Mayıs

TOKİ Restorasyon Kredisi Başvuruları Son Günü 2 Mayıs haberin detayları ise şöyle;

Başbakanlığın Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından tarihi binaların da dahil olduğu ve maksimum 125 bin tl olarak belirtilen restorasyon kredisi için başvurular başladı.

TOKİ tarafından yapılan duyuruya göre uygar şehirler yapan kurum bir taraftan da unutulan ve yıkık dökük olan tarihi değerleri kredi ile gelecek kuşaklar için kazandırmakta.

İdare, sivil bir mimari eser olan özel hukuka dahil, tüzel kişilerin mülkü olan, korunmaya muhtaç olan kültür eserlerinin bakımını, tadilatını ve onarımını karşılayacak miktarda kaynak veriyor.

Bu kültür eserlerinin onarımına katkı vermek için 2005 yılında başlatılan kredi verme işlemi 9 senede 530 adet kültür eserine destek sağladı. Başlayan bu projelerden 355 tanesi tamamlandı.

İdare bu seneki restorasyon kredileri için başvuruları 2 mayıs tarihine kadar alacak. Bütün projeler için keşiflerin yüzde 79 kadarına ve maksimum 125 bin liraya kadar kredi alabilecekler.

Başvuru işlemlerinde özel mülkiyete dahil olan alanlar Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından alınan tescil karar ve onaylanmış röleveyle restorasyon projesi yapması gerekmekte.

Kredilerde başlıca tarihi kentsel yerlerin güzelleştirilmesinde ve yerel idarelerin önderliğindeki projeler için öncelik tanınacak. Tadilat, onarma ve bakım işleri yapılacak olan varlıkların değeri ve kullanılma amacı dikkate alınacak.

s

TOKİ tarafından bu güne dek yapılan projeler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin ile Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile, Daday, Mustafapaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin ve Uzungöl gibi ilçe ve beldeler içinde bulunuyor.

TOKİ başvuruları hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.