Tiyatro Türleri Ve Özellikleri Nelerdir

Tiyatro; Göze ve kulağa hitap eden etkileyici bir sanat türüdür. Oyunlar şeklinde canlı olarak izleyiciye sergilenir. Kullanılan kostüm, makyaj, jest ve mimikler tiyatro oyununa gerçekçilik katar. Tiyatro türleri ise şunlardır;

1. Tragedya ( Trajedi ) : Manzum biçimde verilen klasisizm akımına ait bir ürünüdür. Tarihi ve mitoloji müzikleride çalınır. Ele alınan oyunlarda kahramanları ileri gelen ailelerdendir.  Amaç acıklı olayları sahnede göstererek izleyicide ibret ve acıma duygusu uyandırmaktır. Üç birlik kuralına uyulur.Yunan Edebiyatında Sopokles, Fransız Edebiyatında Corneille ve Racine ünlü trajedi yazarlarına örnek göBu tiyatro türünde acıklı hikayeler ibret alınması için incelenir ve hayata geçirilebilir.

2. Komedya ( Komedi ) : Bireylerin ve toplumun komik bir şekilde günlük yaşantılarını ele alan oyunlardır. Komedi türünde ünlü sanatçı Moliere’de çok ünlü bir tiyatro yazarıdır.  Komedide güldürürken irdelenmesi için konular verir.

3. Dram : Komedi ve trajedinin karışımına denir. Romantizm akımından etkilenenlerdendir. Konular günlük hayatın bir yansımasıdır.

Dramda konu milli tarihten veya günlük yaşamdan açılmıştır.  Dünyada en önemli temsilcisi Victor Hugo’dur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.