Tiyatro Oyunu İle Atasözleri Öğretiliyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde eğitim veren Mehmetçik İlkokulu’nda, tiyatro oyunu ile atasözlerini öğretiyorlar.  Sınıf öğretmeni Döndü Ayas İnce, atasözlerini çocuklara öğretmek amacıyla her hafta bir atasözüyle ilgili senaryo kaleme alıyor, veliler ve öğrencilerde sahnede hem oynuyor hemde öğreniyor.

Mehmetçik İlkokulu 2-B sınıfı öğretmeni Döndü Ayas İnce’nin imza attığı ‘Atasözleri Dile Geldi’ projesiyle çocuklar atasözlerini yaşayarak öğreniyor. Böylece öğrendikleri pekişiyor ve unutmaları engelleniyor. Mehmetçik İlkokulu öğrencileri ve velileri ilk oyunlarını sahneye koydu. İlk oyunun konusunu aldığı atasözü ‘Ne ekerseniz onu biçersiniz’…

Veliler, hem öğrencilere bir şeyler aşıladıkları için mutlu hem de çocuklarıyla aynı sahnede rol aldıkları için heyecanlı. ‘Atasözleri Dile Geldi’ projesini ‘Kültürüme sahip çıkıyorum, atasözlerini yaşayarak öğreniyorum’ sloganıyla kamuoyuna duyurduklarını anlatan İnce, “Atasözlerini bu şekilde hayatlarına indirgeyerek öğrenmenin hafıza da daha kalıcı olduğunu bildiğimiz için bu çalışmayı başlattık. Öğrenciler bu proje sayesinde farkında olmadan atasözlerini öğreniyor ve aynı zamanda kültürel miraslarına da sahip çıkmış oluyorlar.” dedi.

Sahneye koyulan tiyatro oyunu izlemeye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, Okul öğretmenleri velileri ve öğrencilerini başlatmış oldukları çalışmalarından dolayı tebrik etti. Projeyi memnuniyetle izleyen Müdür Yozgat, projenin şehirdeki tüm okullarda da hayata geçirilmesi için çalışma yapacağını anlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.