Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Kalktı mı

ALES kalktı mı , Yüksek Lisans için ALES’e girme şartı kalktı mı kaldırıldı mı 2012 2013 , Üniversitelerin Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına kayıt kabul için şart koşulan ALES sınav puanı kaldırıldı. Tezsiz Yüksek Lisans yapmak için ALES’e girmeye gerek yok.

Tezsiz Yüksek Lisans programları için uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) kaldırıldı.

ales kalktı

Üniversitelerarası Kurul ‘un aldığı karara göre, üniversitelerde Tezsiz Yüksek Lisans yapmak için aranan ALES şartının, Tezsiz Yüksek Lisans programları için kaldırıldığı bildirildi.

THK Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ünsal Ban, twitter adresinden geçtiğimiz günlerde “Ales sınavı kalkmalı, hayat boyu eğitimin önündeki engel kalkmalı!” çağrısında bulunmuştu.

Bununla da kalmayan Prof.Dr. Ünsal Ban Üniversiteler Arası Kurul’un (ÜAK) dünkü toplantısında bu yönde bir teklif sundu.

Prof.Dr. Ban’ın teklifini değerlendiren ÜAK, tezsiz yüksek lisans için ALES sınavının kalkmasını uygun gördü. Böylece “hayat boyu eğitimin” önündeki en büyük engellerden biri ortadan kalkmış oldu.

Tezsiz Yüksek Lisans için ALES Sınavı şartı kalktı , Tezsiz Yüksek Lisans ALES kalktı, ALES ne Zaman kalkacak 2012 2013 , Yüksek Lisans içim ALES kalktı

eokul-meb.com

31 yorum

  • meraba 11 kasımda bende sınava girdim başvuru yapılacak üniv. göre değişiyor tarihler bazı üniv.ler yılda iki kere alırken bazıları yılda 1 alım yapıyor üniv. sayfalarından takip edebilirsin

 1. arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var benim bu tezsiz yüksek lisansla ilgili hiç bilgim yok,bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum,yüksek lisans diploması almak istiyorum amacım bu

 2. Tezssiz yüksek lisansın kaldırıldığ ile ilgili cok fazla haber var. Ancak resmi bir acıklama yok. Konu ile ilgili bilgi verirsenize cok sevnirim.
  Tesekkürler.

 3. Tezsiz yüksek lisans kaldırıldı mı, formasyon kaldırıldı.Tezsiz yüksek lisansla öğretmen olunabilinecek mi?(2012-2013 yılında fef e kayıt yaptıranlar için)

 4. ales kalktıda hangi okullarda geçerli devlet okullarındamı yoksa vakıf okullarındamı mesela ben kocaelide yükseklisans düşünüyorum elimi kolumu sallayarak kocaeli ünv.sine yüksek lisans için gidebilirmiyim.

  • Bugün YÖK’ü aradım. telefonda karşıma çıkan şahıs, Yök başkanının tezsiz yüksek lisans’da alesin kaldırılması konusunda yanlış ifade vermiş olduğunu, böyle bir şeyin doğruluğu olmadığını. yanlışlık olduğunu söyledi. Aradığım numara, 0312 298 78 17. sanırım mutlu yada murat bey.

  • merabalar bende başladım hastane yönetimi yüksek lisansa bugün gittim haftaya başlayacak kayıt alıyorlarmı bilmiyorum ama bir sor istersen çünkü bugün gittiğimde yeni kayıtlar gelmiş diye konuşmalar geçiyordu gazikent üniversitesi

 5. Alayamadım Ales kalktımı, kalkmadı mı?
  Kalktıysa; Tezsiz Yüksek Lisans yapacaklar,
  Başvurular 24 Eylülde başlayan Sonbahar Dönemi
  Ales sınavına girecekler mi, girmeyecekler mi?

 6. ben iki tıllık mezunuyum ve açık öğretimden dört yıllığı tamamladım yani iki yıl açık öğretim okudum puanım nasıl geçerli olacak nasıl bir ortalama alınacak

 7. Ben 1980 İTÜ-İNŞAAT FAKÜLTESİ MEZUNUYUM. 1956 DOĞUMLUYUM. ANKARA’DA DSİ 5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE ÇALIŞIYORUM. ANKARA’DAKİ GAZİ ÜNİVERSİTESİNDE, AKARSU YAPILARI VEYA ZEMİN MEKANİĞİ KONULARINDA TEZSİZ YÜKSEK LİSNAS YAPMAK İSTİYORUM.

  BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİMİSİNİZ.

 8. TEZSİZDE OLSA ALES KALDIRILMAMASI GEREKLİ PROF KENDİ AKRABALARI ALESİ BİR TÜRLÜ KAZANAMIYOR DİYE SİYASİLER SINAVI BİR TÜRLÜ KAZANAMIYOR DİYE ALESİ KALDIRIYORLAR BU YAPILAN DURUM ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMADIR ALES KALKMAMALI ONCE KAZANAN ÖĞRENCİLERE HAKSIZLIKTIR BUNA

 9. ales kalktı diyosunuz resmi yazı üniversitelere gönderilmemiş nasıl iş yapıyosunuz anlamıyorum madem bi haber oldu resmi bi yazılsa okullara fakslansa çok mu zor henüz geçerli değil arkadaşlar bende madur oldum sayelerinde

 10. ben son sınıf öğrencisiyim ve alese hazırlanıyorum fakat aynı anda hem tezsiz yüksek lisans yaparken hem de tezli yapabiliyor muyuz? bir de tezsiz yüksek lisansa nasıl başvuru yapılıyor ve bunun koşulları nelerdir? bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.